MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy z ZUS. Ile trzeba czekać na wypłatę? Jakich błędów unikać, żeby szybko dostać pieniądze?

Edyta Hanszke
https://pixabay.com/
Ponad 8,6 tys. wniosków o zasiłek na opiekę nad dzieckiem w czasie epidemii złożyli w kwietniu do ZUS rodzice i opiekunowie z województwa opolskiego.

Ponad 8,6 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy wpłynęło dotychczas do opolskich placówek ZUS w kwietniu. Taki zasiłek przysługuje za opiekę nad dzieckiem, którego placówka opiekuńcza (żłobek, przedszkole, szkoła, ośrodek) zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa.

Pomoc przewidziana jest dla rodziców albo opiekunów dzieci do 8. roku życia, ale także starszych z niepełnosprawnościami.

- Niestety wielu rodziców dłużej poczeka na wypłatę pieniędzy - zastrzega Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy opolskiego ZUS. - Powodem są błędy w oświadczeniach rodziców i niekompletne wnioski od pracodawców.

Poprawne oświadczenie to szybsza wypłata zasiłku

Każdego roboczego dnia kwietnia placówki ZUS w województwie opolskim rejestrowały średnio 577 wniosków o wypłatę zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia placówek oświatowych w wyniku epidemii koronawirusa.

Zgodnie z prawem ZUS powinien wypłacić zasiłek opiekuńczy do 30 dni od daty złożenia wszystkich i kompletnych dokumentów uprawniających do jego wypłaty.

Nasi pracownicy starają się jak najszybciej opracować wnioski i uruchomić wypłatę pieniędzy. Niestety nie mogą tego zrobić, bo w oświadczeniach od rodziców jest wiele błędów, a w dokumentach od pracodawców nie ma danych, na podstawie których można wyliczyć konkretnemu pracownikowi zasiłek - zaznacza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

I dodaje: - Każdy brakujący element wymaga kontaktowania się albo z rodzicem, albo z pracodawcą, a nierzadko z jedną i drugą stroną. To wszystko wydłuża postępowanie, więc wielu rodziców powinno uzbroić się w cierpliwość.

ZUS zaleca na przykład, by wniosek o zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 składać po zakończeniu wnioskowanego okresu, ponieważ „po drodze” mogą wystąpić okoliczności powodujące zmianę tego okresu lub wręcz wykluczą prawo do zasiłku.

- Mieliśmy przypadki złożenia wniosku o zasiłek opiekuńczy 30 marca, na okres do 26 kwietnia. Potem wnioskodawca powiadomił nas, że od początku kwietnia jest na obowiązkowej kwarantannie. Kwarantanna jest traktowana jako niezdolność od pracy, a osoby niezdolnej do pracy nie można uznać za osobę mogąca sprawować opiekę nad dzieckiem - wyjaśnia rzecznik. - Prawo do zasiłku chorobowego wyklucza prawo do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Co jest ważne przy składaniu wniosku o zasiłek opiekuńczy:

  • staranne wypełnienie wniosku
  • podanie w korespondencji numeru telefonu do wnioskodawcy i pracodawcy (jeśli w formalnościach są jakieś uchybienia, pracownicy ZUS mogą telefonicznie je wyjaśnić albo powiadomić rodzica bądź pracodawcę o potrzebie uzupełnienia braków)

Przyczyny, które opóźniają termin wypłaty zasiłków

  • oświadczenia rodziców o sprawowaniu opieki nad dzieckiem trafiają bezpośrednio do ZUS a powinny do pracodawcy (umowa o pracę) lub zleceniodawcy (umowa zlecenia). Do obliczenia kwoty zasiłku i wypłaty niezbędne jest zaświadczenie ZUS Z-3 dla osób na etatach lub ZUS Z-3a dla osób na umowach zlecenia, które wypełnia płatnik składek. Bez tych dwóch dokumentów, które powinien dostarczyć do ZUS pracodawca nie jest możliwa wypłata zasiłku;
  • nawet jeśli rodzic przekaże pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, ale ten nie przedłoży w ZUS zaświadczenia ZUS Z-3, to pracownicy nie są w stanie obliczyć wysokości zasiłku należnego rodzicowi. To właśnie w formularzu ZUS Z-3 są składniki wynagrodzenia pracownika, na podstawie których ZUS może to zrobić. - Po skontaktowaniu się z pracodawcą okazuje się, że nie był świadomy, że to po stronie pracodawcy leży obowiązek przedłożenia zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu pracownika lub zleceniobiorcy - komentuje opolski rzecznik;
  • pracodawca przesyła wyłącznie zaświadczenie ZUS Z-3 bez oświadczenia rodzica o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Dodatkowo nie podaje informacji, co z oświadczeniem rodzica (czy zostanie wysłane, kiedy i jaką drogą);
  • jeśli pracodawca przesyła oświadczenie pracownika z dołączonym drukiem ZUS Z-3, zawiera on często błędy w podawanych wynagrodzeniach pracownika (rozbieżności między informacjami na Z-3 a deklaracjami RCA);
  • w oświadczeniach o sprawowaniu opieki nad dzieckiem z powodu w czasie COVID-19 często brakuje informacji czy był/nie było drugiego rodzica mogącego zapewnić opiekę dziecku.
  • Pomijany jest punkt dotyczący informacji opieka faktycznie związana z zamknięciem przedszkola, szkoły czy żłobka - po kontakcie telefonicznym okazuje się, że dziecko nie uczęszcza do żadnej placówki oświatowej. W tej sytuacji zasiłek opiekuńczy nie może być przyznany;
  • bardzo często pomijany lub błędnie interpretowany jest ostatni punkt oświadczenia, tj. czy drugi rodzic otrzymał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeśli tak to za ile dni. W tym przypadku wnioskodawcy często podają liczbę dni wykorzystanych w ramach własnego zasiłku, a nie zasiłku drugiego rodzica, który - jak się okazuje po interwencji telefonicznej - nie korzystał z dodatkowego zasiłku opiekuńczego;
  • oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem od osób prowadzących działalność gospodarczą powinny docierać do ZUS pocztą w oryginale lub za pośrednictwem konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Niestety często są dostarczane z konta na PUE ZUS bura rachunkowego, co jest błędem. Pełnomocnictwo do reprezentowania osoby samozatrudnionej przez biuro rachunkowe nie uprawnia do podpisania oświadczenia w imieniu mocodawcy. Biuro rachunkowe może jedynie złożyć do ZUS oświadczenie podpisane przez osobę ubiegającą się o wypłatę świadczenia. Stąd oświadczenie przekazane za pośrednictwem PUE ZUS z profilu biura rachunkowego nie stanowi podstawy do wypłaty zasiłku.

Jak poinformować o zamiarze korzystania z zasiłku opiekuńczego na dziecko
O zamiarze korzystania z zasiłku

  • pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę,
  • zleceniobiorca swojego zleceniodawcę,
  • osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS.
  • osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska