Niemcy > Zmiany w przepisach podatkowych

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Do 2012 r. Niemcy wprowadzą nowy system podatkowy.
Do 2012 r. Niemcy wprowadzą nowy system podatkowy.
W 2010 roku po raz ostatni w Niemczech obowiązywała będzie papierowa karta podatkowa i wpisane w niej kwoty wolne od podatku. Do 2012 r.

Niemcy chcą wprowadzić nowy, elektroniczny system rejestracji podatników.

Dzięki temu dane pracownika potrzebne do naliczenia odpowiedniego podatku będą przekazywane pracodawcom wyłącznie przez odpowiednie instytucje administracji podatkowej.

Dane te będą przechowywane w Federalnym Urzędzie Podatkowym (Bundeszentralamt für Steuern).

W momencie, gdy ktoś podejmie pracę na nowym stanowisku pracy i powstanie obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od wynagrodzeń, wówczas pracodawca ściągnie niezbędne dane z tego urzędu.

Osoba będzie musiała jedynie podać swój numer identyikacyjny (ID-Nummer) i datę urodzenia.

Karta podatkowa z roku 2010 zachowuje swoją ważność, razem z zawartymi tam danymi, odnośnie opodatkowania oraz kwotami wolnymi od podatku, również w okresie od 1 stycznia 2011 do momentu wprowadzenia programu ElsterLohn II.

Odpowiednią regulację prawną w tym względzie wprowadził ustawodawca w § 52b ustawy o podatku dochodowym (EstG) w wersji rocznego projektu ustawy podatkowej (JStG) na rok 2010.

Co się jeszcze zmieni? Nowe wytyczne, dotyczące podatku od wynagrodzeń, zawierają ponadto uzupełniającą wskazówkę, iż pracodawca po upływie roku nie może zniszczyć karty podatkowej z roku 2010.

W przypadku istniejącego stosunku pracy musi nadal przechowywać ją w dokumentach kadrowych pracownika lub też w przypadku zakończenia zatrudnienia wydać ją pracownikowi.

Po 1 stycznia 2010 r. za wprowadzanie jakichkolwiek zmian na karcie podatkowej z roku 2010 upoważniony jest wyłącznie niemiecki Urząd Skarbowy.

Te same zasady obowiązują pracowników, którzy wnioskują o wydanie zastępczej karty w przypadku, gdy jej pierwotna papierowa wersja została np. zgubiona, albo też w przypadku osób powracających do życia zawodowego.

Pewne wyjątkowe uregulowanie przewidziano również dla niezamężnych pracowników, którzy w roku 2011 podejmą kształcenie zawodowe.

Dla tej grupy osób można zastosować opodatkowanie na bazie I grupy podatkowej bez przedkładania karty podatkowej.

Taki pracownik musi złożyć w dziale kadr jedynie oświadczenie, iż jest to jego pierwsze zatrudnienie.

Metoda tzw. książki przejazdów

Zmienione zostało również kwalifikowanie kosztów wypadku.

Do tej pory dla uproszczenia wliczane były do ogólnych kosztów samochodu służbowego i które podwyższały rzeczywiste koszty podróży w przypadku opodatkowywania części prywatnego wykorzystania samochodu i to niezależnie od tego, czy wypadek miał miejsce podczas podróży w celach prywatnych czy służbowych.

Koszty wypadku, który nastąpił podczas prywatnej jazdy, a które zostały poniesione przez pracodawcę, są zatem zgodnie z tym ujmowane w pełnej wysokości jako dodatkowa, pieniężna korzyść podatkowa z udostępnienia samochodu służbowego dla pracownika.

Jak liczyć diety podczas wyjazdów służbowych?

Poradnik powstał we współpracy ze spółką doradztwa podatkowe Service BB w Opolu.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska