Nowa odsłona popularnego kierunku

Materiał informacyjny Politechniki Opolskiej

Ograniczenie przedmiotów typowo teoretycznych, znacznie więcej zajęć praktycznych oraz przedmioty zawodowe od pierwszych lat studiów - tak w telegraficznym skrócie przedstawia się nowa odsłona elektrotechniki, popularnego kierunku studiów na Politechnice Opolskiej.

- Jako uczelnia techniczna szczególnie powinniśmy reagować na potrzeby zmieniającej się rzeczywistości, przemysłu, gospodarki. Stąd po konsultacjach z przemysłem, ale także biorąc pod uwagę doświadczenia absolwentów tego kierunku, postanowiliśmy przemodelować listę przedmiotów prowadzonych na elektrotechnice. Dzięki temu mamy pewność, że absolwenci tego kierunku opuszczą mury uczelni jeszcze lepiej przygotowani do wykonywania zadań i bez problemu znajdą satysfakcjonującą, także finansowo, pracę - informuje prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

- To nie są kosmetyczne zmiany. Do tej pory studenci elektrotechniki w swoim planie zajęć mieli sporo przedmiotów typowo teoretycznych. Postanowiliśmy to zmienić, wprowadzić znacznie więcej zajęć praktycznych. Nasza uczelnia szeroko i intensywnie współpracuje nie tylko z lokalnym przemysłem poprzez m.in. wspólne projekty, organizowanie staży, praktyk dla naszych studentów, udostępnianie laboratoriów itp. Chcemy to wykorzystać - dodaje prof. dr hab. inż. Sebastian Borucki, kierownik Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

Kolejna zmiana, to wprowadzenie przedmiotów zawodowych już na pierwszych semestrach studiów. To m.in. bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych, materiałoznawstwo elektrotechniczne, rysunek techniczny w elektrotechnice, podstawy metrologii, niezawodność maszyn i urządzeń elektrycznych oraz na drugim stopniu np. wybrane zagadnienia teorii obwodów, elektromechaniczne układy napędowe, diagnostyka i eksploatacja maszyn elektrycznych, czy inteligentne instalacje elektryczne.
- Uczelnia techniczna często przez młode osoby kojarzona jest typowo z przedmiotami takimi jak fizyka, matematyka, co nierzadko budzi pewne obawy kandydatów. Oczywiście, od nauki przedmiotów ścisłych inżynier nie ucieknie, jednak zarówno matematyki jak i fizyki uczymy tylko w kontekście elektrotechniki. To wiedza ukierunkowana, przydatna w zawodzie - podkreśla prof. dr hab. inż. Sebastian Borucki.

W programie studiów zostały wprowadzone także nowe przedmioty, których zadaniem jest ułatwienie absolwentowi poruszania się na rynku pracy. To np. działalność gospodarcza i własność intelektualna, metodyka autoprezentacji, kosztorysowanie inwestycji elektroenergetycznych a także podniesienie kompetencji językowych, miękkich oraz możliwość nabycia uprawnień budowlanych czy SEP.

- Politechnika Opolska jest uczelnią średniej wielkości. Ma to oczywiście swoje plusy. Nasi studenci nie są anonimowi, mogą liczyć na pełne wsparcie - podsumowuje prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska