Nowe badania naukowców nad wariantem Omikron. Optymistyczne wieści

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
30.04.2020 gdansk. parking nieopodal pomorskiego parku naukowo technologicznego. drive thru - mobilny pobor testow na covid-19 wykonywany przez  prywatne laboratorium medyczne invicta. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
30.04.2020 gdansk. parking nieopodal pomorskiego parku naukowo technologicznego. drive thru - mobilny pobor testow na covid-19 wykonywany przez prywatne laboratorium medyczne invicta. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Nowe badania londyńskich naukowców z Imperial College London wskazują, że wariant koronawirusa omikron może być nieco łagodniejszy od delty. Jednak jest też bardziej zaraźliwy. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, którzy śledzili 22 205 pacjentów z omikronem, poinformowali, że liczba tych, którzy musieli być hospitalizowani, była o 68 proc. niższa, niż się spodziewali, w oparciu o wskaźnik u pacjentów z Deltą.

Nowe badania londyńskich naukowców z Imperial College London wskazują, że wariant koronawirusa omikron może być nieco łagodniejszy od delty. Jednak jest też bardziej zaraźliwy.

Według analizy Imperial College London, osoby, które nie mają przeciwciał, są o 11 proc. mniej narażone na hospitalizację, jeśli zakażą się wariantem Omikron w porównaniu z zakażeniem Deltą. Ale obecnie dotyczy to stosunkowo nielicznych osób w Wielkiej Brytanii, bo ze względu na wysoki odsetek zaszczepionych i liczbę tych, którzy przebyli już infekcję, zdecydowana większość populacji ma przeciwciała.

W przypadku osób mających przeciwciała, ryzyko, że osoba zakażona wariantem Omikron trafi na ostry dyżur jest 25-30 proc. niższe, niż gdyby przyczyną infekcji był wariant Delta. Natomiast ryzyko, że dana osoba będzie musiała pozostać w szpitalu na dzień lub dłużej jest o 40 proc. niższe w porównaniu z Deltą.

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, którzy śledzili 22 205 pacjentów z omikronem, poinformowali, że liczba tych, którzy musieli być hospitalizowani, była o 68 proc. niższa niż się spodziewali, w oparciu o wskaźnik u pacjentów z Deltą.

W czwartek Wielka Brytania odnotowała rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa. Dzienny wynik osiągnął 119 789 zakażeń.

W środę brytyjski rząd ogłosił, że zmniejsza okres samoizolacji na terenie Anglii z 10 do siedmiu dni. Zmiana ma na celu szybszy powrót do pracy i dotyczy osób, które zostały zobowiązane do samoizolacji z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19, a następnie przez dwa dni z rzędu uzyskują ujemny wynik badania po ukończeniu siedmiu pełnych dni izolacji.

We wtorek premier Wielkiej Brytanii zapewnił, że przed Bożym Narodzeniem nie wprowadzi dalszych ograniczeń covidowych w Anglii, ale nie może wykluczyć żadnych działań po Świętach, jeśli sytuacja się pogorszy. Władze Szkocji, Walii i Irlandii Płn. ogłosiły, że po Świętach będą wprowadzone kolejne obostrzenia.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe badania naukowców nad wariantem Omikron. Optymistyczne wieści - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska