Nowość w walce z grzybami i bakteriami

fot. ATLAS
Sebastian Czernik, Grupa Atlas.
Sebastian Czernik, Grupa Atlas. fot. ATLAS
Grzyby i bakterie nie mają szans. Właściwości lecznicze srebra znane są od wieków. Dziś wykorzystują je budowlańcy.

Drobnoustroje są groźne dla naszego życia i zdrowia. Trudno się ich pozbyć z otoczenia, bo są mikroskopijnej wielkości, ale walczyć z bakteriami trzeba. Dziś nad ich wyeliminowaniem pracują nie tylko mikrobiolodzy, ale też... producenci materiałów budowlanych, którzy zaczęli ostatnio stosować antyseptyczne srebro przy produkcji płytek ceramicznych, desek sedesowych i wanien.

Szczegółowe badania i testy potwierdziły, że dodane do materiałów cząsteczki srebra działają niszcząco na bakterie i grzyby. Im mniejsze cząsteczki, tym większa ich skuteczność. W produktach chemii budowlanej stosuje się zazwyczaj molekuły srebra o wielkości milionowych części milimetra, czyli kilku nanometrów.

Ze względu na swoje rozmiary, przenikają one swobodnie przez błonę komórkową do wnętrza bakterii, zaburzając ich procesy komórkowe i prowadząc do całkowitego obumarcia drobnoustrojów. Molekuły srebra skutecznie niszczą kilkaset rodzajów bakterii i grzybów!

Opinia

Opinia

Sebastian Czernik, Grupa Atlas
- Wbrew pozorom nanotechnologia nie jest nowym odkryciem, a jej początki sięgają drugiej połowy ubiegłego wieku. Ta nowa technika polega na modyfikowaniu materiałów przez ingerencję w ich strukturę na poziomie molekularnym - pojedynczych atomów i cząsteczek, dzięki czemu można otrzymać znacznie lepszy produkt od tradycyjnego.
Dziś nanotechnologię stosuje się coraz szerzej, co wymusza postęp technologiczny i coraz większa konkurencja.

Antybakteryjne działanie srebra wykorzystano m.in. w farbach wewnętrznych, lakierach i materiałach do spoinowania okładzin ceramicznych. Zawarte w nich molekuły srebra redukują w znacznej mierze liczbę bakterii. Nowoczesne farby są wykorzystywane m.in w szpitalach i gabinetach lekarskich, a więc w pomieszczeniach szczególnie narażonych na rozwoj drobnoustrojów.

W kuchniach, toaletach, łazienkach oraz na balkonach, tarasach i elewacjach można natomiast zastosować Fugę Atlas Artis, która skutecznie niszczy bakterie i grzyby na powierzchni spoin ściennych i podłogowych okładzinach. Ponieważ ilość srebra użytego w zaprawie jest stosunkowo niska, nie wpływa negatywnie na zanieczyszczenie środowiska i jest nietoksyczna.

Właściwości bakteriobójcze to niejedyne zalety nanokomponentów. Te produkty są też bardziej wydajne od tradycyjnych i łatwiej się nakładają. Ich zaletą jest odporność na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych, neutralizują również przykre zapachy.

Oferta rynkowa obejmuje zarówno suche mieszanki, jak i materiały dyspersyjne. Prócz nowoczesnych farb, spoin i płytek klienci mogą też zamówić antybakteryjne deski sedesowe, specjalne powłoki wanien i przyciski do podtynkowych spłuczek. Dziś jedno jest pewne: nanotechnologia to technologia przyszłości, a producenci pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska