Nowy rocznik MPP. Opowieści o polskiej piosence na 500 stronach

Anna Konopka
Anna Konopka
Okładka czwartego numeru rocznika „Piosenka”.
Okładka czwartego numeru rocznika „Piosenka”. Anna Konopka
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wydało czwarty numer rocznika kulturalnego „Piosenka”, poświęconego piosence polskiej.

Rocznik to ponad 500-stronicowe wydawnictwo, na które składają się m.in. szkice i eseje, w których autorzy przyglądają się piosence, jej odmiennościom gatunkowym, epizodom historycznym i wątkom współczesnym.

Szczególną uwagę przywiązano do piosenek od strony słowa, jak i muzyki, nie zapominając o scenie, na której piosenka odgrywa niebagatelną rolę.

- W tym numerze nowością są „Szkice do portretów”, który wyniknął z naturalnej potrzeby personifikowania wydarzeń. W sztuce, nawet tak „uprzemysłowionej”, jak współczesna sztuka estradowa – najważniejsi są artyści. To od nich, ich niereformowalnej wyobraźni i nieosiągalnego dla innych kunsztu zależy, czy możemy piosenkę uznać za sztukę właśnie – wyjaśnia Jan Poprawa, redaktor naczelny rocznika, historyk, publicysta i krytyk muzyczny.

Publikacja wydana w nakładzie 500 egzemplarzy zawiera opowieści m.in. o Kalinie Jędrusik, Andrzeju Zausze, Zbigniewie Raju. Dodajmy, że rocznik „Piosenka” jest bezpłatny, który będzie dostępny w bibliotekach i czytelniach w całym kraju i w MPP.

Za projekt graficzny i ilustracje odpowiadają artyści z Opola: Paulina Ptaszyńska i Bartosz Posacki.

Z treścią rocznika można się zapoznać w zakładce „Piosenka. Rocznik kulturalny” na stronie internetowej MPP (www.muzeumpiosenki.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska