O „bezpiecznym cieple” dyskutowali na politechnice Opolskiej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Opola, jako gość konferencji mówiła m.in. o miejskim programie dopłat do wymiany starych pieców.
Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Opola, jako gość konferencji mówiła m.in. o miejskim programie dopłat do wymiany starych pieców. Edyta Hanszke
O „bezpiecznym cieple” dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji, która rozpoczęła się na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Bezpieczne ciepło, czy inaczej mówiąc bezpieczne spalanie - to obszar interdyscyplinarny między budownictwem, chemią, ochroną środowiska. Bardzo dobrze się stało, że dr Krzysztof Drożdżol, który ma rodzinne powiązania z cechem kominiarzy, zajął się tą tematyką jako absolwent naszego wydziału - mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, w której murach gościli pierwszego dnia uczestnicy międzynarodowej konferencji.

Gościem konferencji był Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste powietrze”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, w ramach którego niedawno uruchomiono system dopłat do wymiany starych pieców domowych i termomoderni­zacji budynków. - Naszym celem jest walka z niską emisją, bo stężenia szkodliwych substancji są w Polsce przekraczane, za co zostaliśmy ukarani przez Unię Europejską. Rząd przeznaczy na ten cel 103 mld zł w perspektywie 10-12 lat. Szacujemy, że w Polsce jest ok. 3 mln palenisk, które trzeba wymienić - mówił Piotr Woźny.

Dodał też, że dzięki rozporządzeniu o normach jakości węgla już od 4 listopada bieżącego roku, kupując to paliwo, będziemy mogli żądać od sprzedawcy świadectwa jego jakości. Prelegenci konferencji mówili m.in. o zagrożeniach dla zdrowia wynikających z zanieczyszczenia powietrza, postępie w technice kominowej w aspekcie bezpieczeństwa i zdrowia człowieka, efekcie ekologicznym zmiany kotłowni węglowej na gazową, czy roli czeskich kominiarzy w walce ze smogiem.

Dr Krzysztof Drożdżol, autor rozprawy doktorskiej o innowacyjnym systemie kominowym, wyjaśniał, że zastosowanie dodatkowego płaszcza powietrznego wokół przewodu spalinowego pozwala na odzyskiwanie ciepła, które można wykorzystać np. do rekuperacji. Takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze, bo płaszcz powietrzny ochładza komin - tłumaczył dr Drożdżol, który teraz prowadzi projekt badawczy poświęcony stworzeniu nowego systemu kominowego.

Konferencję „Bezpieczne ciepło” zorganizował po raz szósty Cech Kominiarzy Polskich w Opolu z partnerami, m.in. ze strażą pożarną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska