O przeprowadzce myślą głównie bezrobotni

oprac. Dorota Richter [email protected]
Do jakich miast polskich chcemy migrować i dlaczego? (fot. sxc)
Do jakich miast polskich chcemy migrować i dlaczego? (fot. sxc)
Większość Polaków chce migrować ze względu na brak perspektywy uzyskania pracy w swoim regionie. 55 proc. spośród ludzi deklarujących chęć wyjazdu to osoby bezrobotne - wynika z badana serwisu rekrutacyjnego szybkopraca.pl.

25 proc. ankietowanych wyjechałoby do innego miasta z powodu braku pracy. Niemal równie często, bo w 23 proc. przypadków, migracja jest spowodowana chęcią zmiany sposobu życia. Dotyczy to głównie młodych ludzi, którzy chcieliby zmienić środowisko i dotychczasową sytuację życiową.

Czytaj dalej: Skłonność do migracji poszczególnych grup wiekowych

19 proc. ankietowanych stwierdziło, że głównym powodem skłonności do zmiany miejsca zamieszkania jest zła sytuacja materialna.

Jak wynika z raportu szybkopraca.pl, złą sytuację materialną jako główny motyw do zmiany miejsca zamieszkania wskazują młodzi ludzie, którzy pochodzą ze średniozamożnych rodzin i chcą wspomóc finansowo swoich opiekunów. Zaliczają się do niej również osoby utrzymujące swoje dzieci i pozostające przez dłuższy okres bez pracy.

17 proc. ankietowanych stanowiły osoby, które były skłonne do przeprowadzki z powodu chęci awansu zawodowego i społecznego. Są to przedstawiciele tych branż (np. media, reklama), gdzie awans zawodowy i większe zarobki są osiągalne tylko w dużych aglomeracjach.

Czytaj dalej: Na jakich szczeblach pracują osoby, które chcą wyjechać i jakie mają wykształcenie?

Zaś 16 proc. ankietowanych stanowiły osoby dążące do usamodzielnienia. Jest to ta grupa młodych Polaków, którzy ze względu na spowolnienie gospodarcze, nie są w stanie znaleźć pracy zgodnej z wykształceniem i nabytymi kwalifikacjami, w swoim miejscu zamieszkania lub w mieście, gdzie kończyli studia.

Najmniejszą grupą ludzi skłonnych do wyjazdu były osoby deklarujące chęć dołączenia do rodziny, która wyjechała wcześniej (1 proc.).

Czytaj dalej: Dlaczego nie chcemy migrować?

Czytaj dalej: Dokąd chcemy się przeprowadzać?

Jak daleko jesteśmy skłonni się wyprowadzać?

69 proc. ankietowanych deklaruje, że odległość potencjalnego miejsca migracji od aktualnego miejsca zamieszkania jest im obojętna. Taki wynik potwierdza jak ważną wartością jest posiadanie atrakcyjnej pracy dla przeważającej części aktywnych zawodowo Polaków.

22 proc. ankietowanych chce wyprowadzić się możliwie najbliżej obecnego miejsca zamieszkania. Jest to ta grupa, dla której ważny jest element przywiązania do rodziny i przyjaciół, co powoduje chęć ich częstego odwiedzania po ewentualnej przeprowadzce.

Natomiast możliwie najdalej od miejsca pobytu chce przeprowadzić się 9 proc. ankietowanych. Jest to grupa młodych osób pragnąca zmiany otocznia i sposobu dotychczasowego życia.

Czytaj dalej: Z jakich miejscowości chcemy się wyprowadzić?

Która płeć jest bardziej skłonna do migracji?

Jak się okazało, to kobiety chętniej zmieniają miejsce zamieszkania niż mężczyźni. Spośród osób, które zadeklarowały chęć wyjazdu 59 proc. było przedstawicielkami płci pięknej, a 41 proc. stanowili mężczyźni.

Geneza badania

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska