Ukraińcy ratują nas system emerytalny
W porównaniu do danych opolskiego ZUS z końca września minionego roku, liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się o 328 osób.
Ten niewielki spadek może wynikać z mniejszego zapotrzebowania przedsiębiorców na pracowników sezonowych.
- Aż 81 procent osób z obcym paszportem na Opolszczyźnie to obywatele Ukrainy informuje - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. - To ponad 21,2 tysięcy ubezpieczonych w opolskim oddziale ZUS.
Drugą pod względem liczebności grupą są obywatele Białorusi, których jest 1004. Paszportem rumuńskim posługuje się 690 ubezpieczonych w regionie, a obywatelstwo mołdawskie deklaruje 665 osób.
- Inną liczącą się narodowością są Gruzini, których w bazie opolskiego ZUS-u jest obecnie 602 - dodaje Sebastian Szczurek.
Pracują u nas obywatele 70 państw
W województwie opolskim pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń społecznych przedstawicieli niemal 70 państw. W tym gronie są osoby, które posługują się paszportem tak odległych krajów jak:
- Argentyna,
- Brazylia,
- Bangladesz,
- Indonezja,
- Meksyk,
- Peru,
- Tanzania,
- Uganda,
- Wietnam.
Obecnie w regionie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych jest niemal 26,3 tys. osób, które deklarują inne obywatelstwo niż polskie.
W całej Polsce na przełomie stycznia i lutego 2024 roku ZUS rejestrował ponad 1 mln 124 tysięcy ubezpieczonych z innym obywatelstwem niż polskie.
Zdecydowaną większość, bo prawie 756 tysięcy stanowią osoby z obywatelstwem ukraińskim.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?