Sejm większością głosów (254) przyjął ustawę ograniczającą handel w niedziele. Przeciw było 156, a dwudziestu trzech wstrzymało się od głosu.

Zakaz ma być wprowadzany stopniowo. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, żeby od marca 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca były handlowymi.

Jeszcze kilka tygodni temu sklepy miały być zamknięte w co drugą niedzielę.

- Trzy miesiące są z pięcioma niedzielami, pozostałe z czterema. Stąd właśnie taka formuła, łatwiej zapamiętać - przekonuje poseł Janusz Śniadek z PiS, który koordynuje prace nad ustawą.

Od 2019 roku zrobimy zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

Od 2020 roku ma obowiązywać zakaz prawie we wszystkie niedziele - wyjątkiem będą weekendy przed świętami.
Zobacz galerię
- W roku 2020 dochodzimy do stanu z projektu obywatelskiego - podkreśla Śniadek, nawiązując do ustawy złożonej rok temu przez NSZZ „Solidarność”. Związkowcy ostatnio mocno krytykowali pomysł ograniczenia handlu tylko w co drugą niedzielę.

W związku z zakazem Polacy najbardziej (51 proc. respondentów) obawiają się kolejek i korków w soboty poprzedzające niedziele z zakazem.

46 proc. pytanych zwraca uwagę na brak dostępu do restauracji czy kin w centrach handlowych.

44 proc. osób obawia się rozróżniania niedziel.

Tyle samo Polaków przewiduje wzrost cen w małych sklepach, których nie obejmie zakaz, a także zwraca uwagę, że odbiera się im możliwość wyboru formy spędzania wolnego czasu i utrudnia zrobienia dużych, rodzinnych zakupów.

NIEDZIELE HANDLOWE: WYKAZ 2018. W TE NIEDZIELE ZROBISZ ZAKUPY

Niedziele handlowe: marzec 2018

  • 4 marca
  • 11 marca
  • 18 marca
  • 25 marca

(NIEDZIELE PRACUJĄCE ZOSTAŁY WYTŁUSZCZONE)

Niedziele handlowe w kwietniu, maju i czerwcu. Sprawdź na następnej stronie