Okrągły stół u wojewody - spotkanie z przedsiębiorcami i bankowcami

fot. Krzysztof Świderski
Zdaniem wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego dyskusja ujawniła przede wszystkim brak dialogu między stronami.
Zdaniem wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego dyskusja ujawniła przede wszystkim brak dialogu między stronami. fot. Krzysztof Świderski
- W tak trudnym czasie potrzebna jest współpraca firm i banków na partnerskich zasadach - mówił Janusz Granat, szef Opolskiej Izby Gospodarczej.

- Nie może być tak, że banki, od których kryzys się zaczął, teraz ciężar stagnacji przerzucą na przedsiębiorców - mówił Janusz Granat, szef Opolskiej Izby Gospodarczej.

Jego zdaniem wiele firm - z branży budowlanej, chemicznej czy metalurgicznej - już ma kłopoty. Mniej jest zamówień, kontraktów.

- W tak trudnym czasie potrzebna jest współpraca firm i banków na partnerskich zasadach - argumentował. - Jeśli jej nie będzie, sektor finansowy też straci. Tymczasem banki się usztywniły. Trudniej dostać kredyty, zwłaszcza inwestycyjne, bo obostrzenia są znacznie większe niż kilka miesięcy temu.

- To nieprawda, że banki mniej chętnie udzielają kredytów i zaostrzają kryteria
- ripostował Rafał Kociszewski z opolskiego BRE Banku. - Na pewno nie mają z tym problemu firmy, które prowadzą przemyślaną, zrównoważoną politykę rozwoju.
Zdaniem wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego dyskusja ujawniła przede wszystkim brak dialogu między stronami.

- A spowodowana tym wzajemna nieufność z pewnością nie służy jednym i drugim, zwłaszcza w czasach stagnacji - stwierdził Ryszard Wilczyński. - Zatem na pewno nie jest to ostatnie spotkanie w tym gronie. Na konkretne wnioski jednak jeszcze za wcześnie - choćby dlatego, że nie jest znana polityka central banków na ten rok.

W debacie pojawił się też optymistyczny akcent. Tadeusz Borecki z Banku Gospodarstwa Krajowego zapewnił, że w Funduszu Poręczeń Kredytowych są pieniądze na wsparcie firm starających się o kredyt.

- Rząd dokapitalizuje Fundusz 2 miliardami złotych, a dzięki temu w puli na poręczenia będzie 20 miliardów - wyliczył. - O poręczenia nie będzie trudniej niż dotychczas, ale oczywiście przedsiębiorca musi spełnić określone wymagania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska