Targi nto - nowe

Olej rydzowy zwalczy kleszcze, mszyce, przędziorki i inne szkodniki w ogrodzie. Sprawdź, jak działa i na co go stosować

Katarzyna Laszczak
Preparatami na bazie oleju rydzowego można pryskać rośliny ozdobne, ale też warzywa, owoce, zioła, a także miejsca, gdzie mogą występować kleszcze.
Preparatami na bazie oleju rydzowego można pryskać rośliny ozdobne, ale też warzywa, owoce, zioła, a także miejsca, gdzie mogą występować kleszcze. ronstik/gettyimages.com
Olej rydzowy to podstawa ekologicznych środków, które są przeznaczone do zwalczania wielu ogrodowych szkodników, takich jak mszyce i przędziorki. Pomoże także chronić ogród przed kleszczami! Sprawdź, co to jest i jak działa olej rydzowy w ogrodzie.

Spis treści

Co to jest olej rydzowy?

Olej rydzowy to naturalny produkt. Może kojarzyć się z grzybami, ale jest tłoczony z rośliny, którą dawniej nazywano rydzem. Można go także spotkać pod nazwą olej z lnianki, a obecna oficjalna nazwa olejodajnej rośliny to lnicznik siewny. Olej rydzowy jest jak najbardziej jadalny i doceniany w kuchni, a także w kosmetyce. Jest także zdrowy! Poznaj właściwości oleju rydzowego. Ale przyda się także w ogrodzie.

Polecamy też: Olejek neem na szkodniki i choroby roślin. Sprawdź, co to jest, jak go stosować i jak działa

Olej rydzowy do oprysków

W ogrodzie do oprysków nie stosuje się jednak czystego, spożywczego oleju. Nie rozpuścisz go w wodzie, a sam jest zbyt gęsty. Ale dla celów ogrodniczych powstają naturalne preparaty na bazie oleju rydzowego, które mają odpowiednią postać i nadają się do oprysków. Są oferowane jako koncentrat do rozpuszczania lub gotowy środek w opryskiwaczu. Najbardziej popularny jest środek Emulpar 940 EC, oferowany przez kilku producentów.
Dokładna charakterystyka zależy od producenta – przeczytaj zalecenia, zanim użyjesz danego preparatu. Generalnie są to produkty ekologiczne, które można stosować również do opryskiwania ziół, warzyw i owoców bez okresu karencji (czyli można je od razu jeść, wystarczy dobrze umyć). Jednak samego preparatu nie wolno spożywać, trzeba także chronić oczy i skórę przed bezpośrednim kontaktem.

Jakie szkodniki zwalcza olej rydzowy?

Olej rydzowy zwalcza owady i roztocza. Użyj go na:

  • mszyce,
  • przędziorki,
  • miseczniki,
  • tarczniki,
  • wciorniastki,
  • mączliki szklarniowe (tzw. białe muszki),
  • ochojniki,
  • szpeciele,
  • wełnowce.

Olej rydzowy na kleszcze

Oprysk z oleju rydzowego pomoże ci chronić ogród także przed kleszczami. Preparatem należy spryskiwać miejsca, gdzie te pajęczaki chętnie występują (trawy, skupiska krzewów, drzew), a także miejsca wypoczynku.

Sprawdź: Jak jeszcze chronić ogród przed kleszczami? Pomogą te rośliny i opryski

Jak działa olej rydzowy na szkodniki?

Olej rydzowy działa w sposób mechaniczny – oblepia owady, roztocza i kleszcze tłustą powłoką. To uniemożliwia im oddychanie i dusi je. Preparaty nie wnikają w głąb roślin, zabijają te szkodniki, które akurat zostały nimi potraktowane. Działają więc doraźnie, ale też owady i roztocza nie uodparniają się na środek.
Pamiętaj: choć olej rydzowy jest ekologiczny, nie wolno go stosować na rośliny kwitnące w czasie, gdy latają pszczoły i inne zapylacze – oprysk zrób wieczorem.
Przyjrzyj się też, czy przypadkiem z kolonią mszyc nie walczą już biedronki lub złotooki, bo opryskiem zlikwidujesz również te pożyteczne owady (i ich larwy).

Kiedy stosować olej rydzowy na szkodniki?

Oprysk z oleju rydzowego można robić przez cały sezon. Ale warto o nim pamiętać już na przedwiośniu i spryskać krzewy, na których chętnie żerują mszyce, przędziorki i inne szkodniki. Zniszczysz w ten sposób zimujące osobniki, a także larwy i jaja szkodników.

Jak często robić oprysk olejem rydzowym?

Oprysk preparatami na bazie oleju rydzowego można powtarzać co 7-10 dni. Systematyczne użycie jest polecane szczególnie przy zwalczaniu kleszczy. W innych przypadkach stosuj go doraźnie. Pamiętaj, że oleista powłoka zatka też aparaty szparkowe roślin, a może im zaszkodzić. Zawsze przestrzegaj dawek i terminów podanych przez producenta danego środka.

Wybrane źródła

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska