Opłaty za egzamin kierowcy na Opolszczyźnie pójdą w górę. Sejmik ma poprzeć maksymalną podwyżkę

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na najbliższej sesji Sejmik Województwa Opolskiego będzie ustalał nową opłatę za egzamin kierowcy. Obecna opłata nie była zmieniana od 2013 roku. Najpewniej wzrośnie do stawek maksymalnych.

W styczniu weszło w życie zmienione prawo o ruchu drogowym. Do tej pory opłaty za część teoretyczną i praktyczną egzaminu kierowcy były ustalone przez ministra, jednolicie dla całego kraju. Nowa ustawa wprowadza stawkę maksymalną i przekazuje sejmikom prawo do jej obniżenia na terenie swojego województwa.

Obecnie w najbardziej popularnej kategorii B (samochody osobowe) opłata wynosi 30 złotych za część teoretyczną i 140 złotych za część praktyczną egzaminu. W niektórych innych kategoriach stawka za część praktyczną dochodzi do 245 złotych. Po zmianie opłata maksymalna wynosi 50 zł za teorię i 200 – 250 złotych za „jazdę”.

Projekt uchwały sejmiku, regulującej opłaty w opolskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego nie został jeszcze opublikowany. Dyrektor WORD Ryszard Kinder spodziewa się jednak, że sejmik poprze maksymalny możliwy wzrost opłat.

- Nawet stawki maksymalne z ustawy nie zrekompensują nam wzrostu kosztów działania – mówi dyrektor WORD w Opolu Ryszard Kinder.

Co z egzaminem w obcym aucie?

Sejmik prawdopodobnie odrzuci także petycję Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, która domaga się obniżenia opłaty za egzamin praktyczny, w przypadku gdy zdający wybiera na egzaminie pojazd swojego Ośrodka Szkolenia Kierowców (OSK). Zdaniem federacji w tej sytuacji kandydat na kierowcę płaci dwukrotnie za to samo.

Ten wniosek budzi jednak wątpliwości prawne, czy sejmik może wprowadzić obniżki, w sytuacji gdy nie przewidziało tego wcześniej rozporządzenie ministra.

- Faktycznie oszczędzamy w tym przypadku trochę na paliwie, ale nasi pracownicy muszą wykonać dodatkowe czynności. Sprawdzić pojazd podstawiony przez OSK, sprawdzić rejestrator w pojeździe, wprowadzić i opisać naszą kartę pamięci. Są także czynności przygotowawcze związane z przyjęciem takiego zgłoszenia – komentuje dyrektor Ryszard Kinder. – Poza tym cały czas utrzymujemy własne pojazdy, w ilości wystarczającej do obsłużenia wszystkich zdających. Zdarza się bowiem, że ostatecznie część pojazdów OSK nie dociera na egzamin.

W 2022 roku we wszystkich ośrodkach WORD Opole przeprowadzono 32,9 tysiąca egzaminów na prawo jazdy różnych kategorii. Na kategorię B egzaminów było 24,7 tysiąca. 7.8 tysiąca egzaminowanych wybrało zdawanie w pojeździe swojej szkoły.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska