Opolanin zarabia średnio 3100 złotych brutto

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Nasze pensje rosną, ale nie tak dynamicznie jak w innych regionach Polski - wynika z raportu GUS.

Lipiec 2010 w regionie

Lipiec 2010 w regionie

Zatrudnienie
przeciętne w przedsiębiorstwach - 100,4 tys. etatów:
w sektor publiczny - 14,5 tys.
w sektor prywatny - 85,9 tys.

Bezrobotni
w 44,6 tys. osób. Ponad
połowa z nich to kobiety,
a 43,5% mieszka na wsi

Wynagrodzenia
przeciętne w przedsiębiorstwach - 3073,52 zł brutto:
w sektor publiczny -
4053,47 zł
w sektor prywatny -
2908,06 zł

Dziś opolski urząd statystyczny opublikuje na stronie internetowej (www. stat.gov.pl/opole w zakładce: biuletyny i komunikaty) najświeższe informacje na temat sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie.

To analiza danych za lipiec tego roku. - Porównujemy je z miesiącem poprzedzającym i takim samym okresem sprzed roku - wyjaśnia Maria Mołodowicz, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Statystycy podają tam informacje o zatrudnieniu, bezrobociu, wynagrodzeniu, liczbie mieszkań, produkcji i sprzedaży towarów oraz rynku rolnym.

Przeciętne zatrudnienie w opolskich przedsiębiorstwach w lipcu br. było wyższe w porównaniu do lipca 2009 r. i czerwca br.

Najwięcej osób zatrudniano w administracji, a zwalniano w obsłudze nieruchomości. W przemyśle wzrosło zatrudnienie przy produkcji wyrobów z metali, a spadło w branży maszyn i urządzeń.

Mimo to wzrosła liczba bezrobotnych w wykazach urzędów pracy. W lipcu zarejestrowano 7,3 tys. osób - o prawie 21% więcej niż w czerwcu br., a o 4,2% mniej niż w lipcu ub.r. W tym samym miesiącu skreślono z list 8,1 tys. bezrobotnych.

Z tym, że 3 tys. spośród nich podjęło pracę, ale aż 2,5 tys. nie zdecydowało się na zaproponowane oferty i wykreślono ich z wykazów pośredniaków. Konkurencja na rynku pracy jest duża - na koniec miesiąca na 1 ofertę pracy przypadało 30 bezrobotnych, a urzędy pracy miały ich zaledwie 1% więcej niż przed miesiącem.

Stopa bezrobocia w regionie systematycznie maleje od lutego br., mimo to jest wyższa niż w Polsce. Ile zarabiają Opolanie? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w lipcu było wyższe niż przed miesiącem i przed rokiem.

W całym kraju wynosiło 3433,32 zł, a podwyżka w porównaniu z lipcem ub.r. była bardziej znacząca (2,1%) niż w regionie (tylko 1,1%). W sektorze publicznym w województwie przeciętne wynagrodzenie w sektorze publicznym spadło o 4,5%, w prywatnym wzrosło o 2,9%.

Które grupy zawodowe najbardziej odczuły wzrost płac w regionie? Administracja, obsługa rynku nieruchomości, zajmujący się działalnością naukową i techniczną, pracujący w zakwaterowaniu i gastronomii.

W lipcu br. oddano do użytku 176 mieszkań. To więcej niż przed rokiem, ale mniej niż w czerwcu. Powierzchnia przeciętnego mieszkania wynosiła 117,4 m kw. Wydano też pozwolenia na budowę 214 nowych, a rozpoczęto budowę 168.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska