Opole. Kolejne spotkanie w ramach EkoForum łączącego biznes i naukę

Edyta Hanszke [email protected]
- Nie brak, wydawałoby się niewinnych, decyzji wywołujących istotne negatywne skutki dla różnorodności biologicznej w regionie - mówił dr Arkadiusz Nowak z UO, podczas ostatniego EkoForum. (fot. Krzysztof Świderski)
- Nie brak, wydawałoby się niewinnych, decyzji wywołujących istotne negatywne skutki dla różnorodności biologicznej w regionie - mówił dr Arkadiusz Nowak z UO, podczas ostatniego EkoForum. (fot. Krzysztof Świderski)
Gospodarka odpadami w naszym województwie będzie tematem kolejnego seminarium organizowanego przez firmę Atmoterm.

W środę, 20 stycznia w siedzibie Radia Plus przy ul. Koraszewskiego 7-9 o godz. 13.00 rozpocznie się spotkanie poświęcone zagadnieniom gospodarki odpadami w województwie opolskim.

Zobacz: Ruszył projekt Opolskie Ekoforum

Celem projektu jest utworzenie sieci współpracy i wymiany informacji w dziedzinie ochrony środowiska między opolskimi naukowcami i przedsiębiorcami.

Na ostatnim, grudniowym EkoForum mowa była o bioróżnorodności. Ponad 30 naukowców, przedstawicieli opolskiego przemysłu i administracji rozmawiało o problemach związanych z wpływem człowieka na różnorodność biologiczną. Rozpoczęło się ono od wykładu dr. Arkadiusza Nowaka, kierownika Zakładu Biologii UO.

- Na Opolszczyźnie istnieją przykłady doskonałego korzystania z zasobów w zgodzie z poszanowaniem wartości przyrodniczych - mówił dr Nowak. - Nie brak jednak też, wydawałoby się niewinnych, decyzji wywołujących istotne negatywne skutki dla różnorodności biologicznej.

Takim przykładem jest niezrozumienie zasad funkcjonowania obszarów NATURA2000 przez niektóre władze i brak właściwego zarządzania informacją o tych obszarach.

- To nie prowadzenie działalności gospodarczej jest problemem, ale brak rozpoznania jego wpływu na poszczególne aspekty przyrodnicze - podsumował część dyskusyjną dr Wojciech Rogala, dyrektor ds. zarządzania projektami w Atmoterm. - Brak wiedzy i rozpoznania wielu zależności przyrodniczych powoduje podejmowanie błędnych decyzji o sposobach gospodarowania, które często kosztują przyrodę więcej niż bezpośrednie skutki prowadzonej przez człowieka działalności - uzasadniał dr Rogala.

Zobacz: Opole > Drugie spotkanie w ramach Ekoforum

Jak temu zapobiegać? Uczestnicy seminarium wskazali, że powinny powstać komputerowe bazy danych dokumentujące stan środowiska i jego poszczególnych elementów oraz powiązania pomiędzy nimi. Bazy te powinny stanowić zbiór wiedzy wykorzystywanej przy podejmowaniu decyzji o sposobach gospodarowania czy zagospodarowaniu danego terenu.

Ważne jest też kształcenie mediów, gdyż mają one dużą rolę w edukowaniu społeczeństwa i przełożenie na zachowania społeczne.

Na koniec rozmawiano o możliwościach współpracy firm z opolską nauką.

- Realizujemy wiele ambitnych, badawczych projektów z zakresu ochrony środowiska dla polskiej administracji i przemysłu z kilku krajów Europy. Chcielibyśmy w większym stopniu współpracować z opolskimi naukowcami, poszukujemy współpracowników z zakresu spalania paliw, energetyki odnawialnej, gospodarki odpadowej - zachęcał Marek Rosicki, pełnomocnik ds. badań i rozwoju w Atmoterm.

Pod lupą

Opolskie EkoForum - to projekt realizowany przez opolską firmę Atmoterm z dofinansowaniem unijnym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udział w seminariach jest bezpłatny.

Należy wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.ekoforum.opole.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska