Opole ma nową strategię rozwoju. Miasto stawia na miejsca pracy

Redakcja
W którym kierunku powinno rozwijać się Opole? Urzędnicy już wiedzą.
W którym kierunku powinno rozwijać się Opole? Urzędnicy już wiedzą. Sławomir Mielnik
Miasto nie chce być już tylko stolicą polskiej piosenki czy edukacyjnym centrum regionu. Chce postawić na nowe technologie, większą pomoc dla przedsiębiorców i "obudzić" mieszkańców.

Dokument ma pokazać, w którym kierunku i jak powinno rozwijać się miasto. Prace nad nim trwały ponad 1,5 roku.

Najpierw projekt przygotowywała długo grupa ekspertów, potem odbyły się konsultacje z opolanami, a po nich strategia miasta na lata 2012 -2020 była korygowana.

Projekt zakłada trzy priorytety.

Pierwszy z nich to "zwiększenie kapitału intelektualnego opolan" m. in. poprzez wspieranie szkół wyższych czy promocji Opola jako ośrodka edukacji.

Drugi z przyjętych priorytetów, to nowe inwestycje, nowe technologie (budowa parku technologicznego), a także wzrost aktywności ekonomicznej opolan, z kolei trzeci "miasto na miarę wyzwań XXI wieku"zakłada ożywienie "ducha miasta" poprzez pobudzenie aktywności obywatelskiej mieszkańców i wzrostu poczucia odpowiedzialności za proces rozwoju Opola.

Największą różnicą - w porównaniu do poprzedniej strategii miasta - jest właśnie ten priorytet. Twórcy projektu strategii oczekują, że w najbliższych latach miasto postawi na rozwój samorządności lokalnej, w tym dużo mocniej na konsultacje z opolanami. Bardziej wspierane mają być inicjatywy mieszkańców.

Nowością jest też postulat lepszej współpracy z gminami ościennymi, co już widać poprzez niedawne powołanie **

Aglomeracji Opolskiej

**. Autorzy strategii uważają, że w przyszłości można i trzeba przeciwdziałać stale zmniejszającej się liczbie mieszkańców Opola.

Recepty upatrują w stworzeniu tak atrakcyjnych warunków życia, pracy i zamieszkania, które skłonią dotychczasowych mieszkańców do pozostania w mieście, a nowych - do związania się z nim na stałe.

- Ten dokument nie jest koncertem życzeń, pokazujemy w nim co można zrobić w przyszłości i co jest dziś najważniejsze dla miasta - tłumaczy Danuta Wesołowska, naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju w urzędzie miasta. - Coś co powinno stać nam stale przed oczami w najbliższych latach, to tworzenie nowych miejsc pracy poprzez nowe inwestycje, a także współdziałanie z innymi gminami w ramach Aglomeracji Opolskiej. Problem, z którym musimy się zmierzyć w najbliższych latach, jest także niska aktywność zawodowa mieszkańców, a zwłaszcza kobiet, po 50 roku życia.

Po konsultacjach z mieszkańcami z projektu strategii wypadł pomysł budowy Muzeum Odry, dopisano z kolei projekt rozbudowy Galerii Sztuki Współczesnej.

W poprawionym projekcie zwiększono też liczbę nowych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji z 20 na 30.

W strategii znalazły się również wszystkie duże inwestycje planowane przez miasto w najbliższych latach z wyjątkiem obwodnicy południowej (nie ma na nią pieniędzy, nie wiadomo kiedy miasto uzyska jej projekt).

Miasto ma nadal ściśle współpracować z opolskimi uczelniami, ale uznano, że samo wspieranie edukacji to zbyt mało, aby miasto mogło się szybciej rozwijać.

Co ciekawe w dokumencie tylko wspomina się, że Opole jest stolicą polskiej piosenki. Tymczasem w poprzedniej strategii było to podkreślone w samym tytule, kładziono też nacisk na wzmacniania marki, jaką jest bezsprzecznie festiwal.

- Opole jest i będzie stolicą polskiej piosenki, nikt nie myśli tego negować. Czas jednak szukać innych ścieżek rozwoju miasta - podkreśla Danuta Wesołowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska