Opole. OFOS pomaga niepełnosprawnym w znalezienie pracy

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Jarek Nowotny (od lewej) i Rafał Basiński podczas pracy w restauracji Czardasz w Opolu. (fot. Dorota Richter)
Jarek Nowotny (od lewej) i Rafał Basiński podczas pracy w restauracji Czardasz w Opolu. (fot. Dorota Richter)
Jesteś niepełnosprawny i masz problem ze znalezieniem pracy? Zgłoś się do Opolskiego Forum Organizacji Socjalnych. Tam ci pomogą!

Opolskie Forum Organizacji Socjalnych zaprasza do udziału w czwartej z pięciu edycji pilotażowego projektu: „Trener pracy niepełnosprawnych - szansa aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych”. Rozpocznie się on w styczniu i potrwa pół roku.

Zobacz: ZUS zaprasza na Dzień Osób Niepełnosprawnych

- Choć już mamy chętnych, nadal są wolne miejsca - zachęca Jan Ostrowski, prezes OFOS. - W każdej edycji bierze udział po 20 osób.

Szkolenia dla osób niepełnosprawnych to indywidualne i grupowe spotkania z trenerami pracy.

- Trener jest z uczestnikami przez cały okres szkolenia. Na początku pomaga odkryć mocne strony, predyspozycje zawodowe i umiejętności - mówi Jan Ostrowski. - Jednak na tym nie koniec. Może iść również na rozmowę kwalifikacyjną, czy towarzyszyć podczas pierwszych dni w nowej pracy.

Szkolenie odbywa się w ramach projetku finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dzięki udziałowi w projekcie pracę znaleźli m.in. Jarek Nowotny z Opola i Rafał Basiński z Komprachcic. Pracują w restauracji Czardasz w Opolu należącej do Gastropolu.

Rafał ma 25 lat, uczęszczał na zajęcia w pierwszej edycji programu i pracuje już od roku. Jarek, lat 24, kończy właśnie swoje szkolenie, a pracę rozpoczął pod koniec listopada. Obaj są zatrudnieni na pół etatu, sprzątają sale restauracyjne, i zaplecze lokalu.

Jak przyznaje Jarek, z powodu, że pracuje dopiero od niedawna, nie opanował jeszcze wszystkiego. - Na razie się uczę. Ale jak mam jakiś problem, mogę liczyć na pomoc Rafała. On mi wtedy pokazuje co i jak trzeba zrobić - mówi.

Obaj mówią z przekonaniem, że są zadowoleni z podjętej w Czardaszu pracy. Chociaż, jak przyznaje bardziej doświadczony Rafał, na początku miał wątpliwości i zastanawiał się, czy nie zrezygnować.

Zobacz: Nie zajmuj miejsca niepełnosprawnym

- Potrzebowałem czasu, żeby się przyzwyczaić. Ale jednak nie zrezygnowałem i jestem zadowolony. To lepsze niż siedzenie w domu - zapewnia.

Ich szefowa - kierowniczka restauracji Karolina Nowicka - chwali obu pracowników. - Cenimy ich, ponieważ są samodzielni, obowiązkowi i przede wszystkim chcą pracować, a nie można tego niestety powiedzieć o każdym podwładnym - tłumaczy.

Dotychczas ze szkoleń oferowanych w ramach projektu finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych skorzystało 60 osób z Opolszczyzny. Ich celem jest nie tylko pomoc niepełnosprawnym w odnalezieniu się na rynku pracy, ale również pomoc pracodawcy i pośredniczenie w relacjach na linii osoba niepełnosprawna - zakład pracy.

Kto może wziąć udział w projekcie? Każda osoba niepełnosprawna, która ukończyła 18 lat, ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej, bądź jest niewidoma, niepełnosprawna ruchowo, lub głucha z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności. I jednocześnie jest osobą bezrobotną, bądź poszukującą pracy, zarejestrowaną w urzędzie pracy lub uczestniczącą w warsztatach terapii zajęciowej.

Biuro projektu czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00. Mieści się w Opolu przy pl. Sebastiana 3. Informacje pod nr. tel. 77/453 73 17

Kamila Urbańska, trener pracy osób niepełnosprawnych:

- Nasza praca polega głównie na pomocy osobom niepełnosprawnym. Pomagamy im m.in. wybrać właściwą drogę zawodową, pisać CV, przełamywać lęki, wzmacniać umiejętności społeczne. Wspieramy również pracodawców. Początkowo tłumaczymy korzyści, jakie płyną z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, m.in. mówimy o refundacji kosztów zatrudnienia, a potem już staramy się pomagać dalej, gdy zatrudnią poleconą i przeszkoloną przez nas osobę.

Zobacz: Lodołamacze 2009. Opolanie w ścisłej czołówce

Wielu przedsiębiorstwach nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych, bo boją się biurokracji z tym związanej. A my pomagamy między innymi uporać się z dopełnieniem wszystkich formalności.

Dodatkowo towarzyszymy podopiecznym w początkowym okresie zatrudnienia, możemy ich w firmie doszkolić, czy wyposażyć stanowisko pracy. Pracodawca nie musi się tym martwić, ani poświęcać na to czasu. No i oczywiście pomagamy w relacjach między osobą niepełnosprawną a pracownikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska