Będą licytować zabytek. Komornik wchodzi do Dworu Biskupiego w Nysie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Za pieniądze uzyskane z obligacji, właściciel Dworu Biskupiego wykonał prace remontowe.
Za pieniądze uzyskane z obligacji, właściciel Dworu Biskupiego wykonał prace remontowe. Krzysztof Strauchmann/Archiwum
Komornik sądowy rozpoczął procedurę licytacji Dworu Biskupiego, dużego kompleksu zabytkowych gmachów w centrum Nysy. Jeśli dojdzie do sprzedaży, zakończy ona czteroletnie próby odzyskania swoich pieniędzy przez kilkudziesięciu właścicieli obligacji z całej Polski.

28 maja komornik dokona opisu i oszacowania nieruchomości, aby określić cenę wywoławczą i przystąpić do licytacji. Do tego terminu osoby, które mają roszczenia do Dworu Biskupiego w Nysie, mogą je zgłaszać do kancelarii komornika. Nieruchomość jest ogromna, budynki mają ok. 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, do tego dochodzi duży teren. W 2017 roku wartość całości szacowano na 44 mln złotych.

O egzekucję komorniczą wystąpili wierzyciele spółki, do której należy Dwór Biskupi. Na hipotece nieruchomości ciążą między innymi obligacje, wyemitowane z przeznaczeniem na remont i adaptację zabytkowej budowli.

Historyczna siedziba biskupów

Dwór Biskupi w Nysie (nie mylić z sąsiednim pałacem biskupim, w którym mieści się muzeum powiatowe) to potężny kompleks zabytkowych budynków przy ul. Lompy w Nysie. Po wojnie mieściła się tu siedziba Spółdzielni Inwalidów „Pokój”. Po przemianach politycznych zabytek został skomunalizowany, czyli przeszedł na własność gminy, która wystawiła go na sprzedaż. W 2002 roku kompleks stał się własnością zakładu pracy chronionej Continental Grupa Servis. Niepełnosprawni pracowali tu przy produkcji mebli jeszcze w 2005 roku. Potem zakład został zamknięty, budynki zaczęły szybko niszczeć, a Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpisał do hipoteki swoje należności za nie rozliczone dotacje, wysokości kilku milionów złotych.

W 2006 roku Continental Grupa Servis sprzedała Dwór Biskupi firmie ECA z Łodzi, która zbyła ją kilka miesięcy później spółce „Kama Media” w Warszawie za kwotę … 200 tysięcy złotych. Oczywiście nabywca przejął też hipoteczne długi. W 2010 roku kolejnym właścicielem Dworu Biskupiego została firma Court Park Gallery, a w 2017 roku wykupiła go warszawska spółka „Dwór Biskupi”.

Cztery lata czekania na pieniądze

Nowy właściciel w części zabudowań uruchomił dom opieki dla seniorów, oprócz tego działał tam hotel i restauracja. Część pieniędzy na remont i adaptację zabytku pochodziła z obligacji wyemitowanych w 2018 roku przez spółkę Dwór Biskupi za pośrednictwem firmy Gerda Broker. Zabezpieczeniem dla wykupujących obligacje był hipoteczny zastaw na 7 nieruchomościach, które składają się na kompleks tych zabytkowych zabudowań.

Termin wykupienia obligacji wyznaczono na rok 2020, ale zarząd Dworu Biskupiego się z niego nie wywiązał. W sumie na hipotece nieruchomości ciąży kilkanaście milionów złotych za niewykupione obligacje. W międzyczasie dwór kolejny raz zmienił właściciela, bo we wrześniu 2019 roku nieruchomości kupiła spółka komandytowa IXONEX, zarejestrowana dwa miesiące wcześniej w Warszawie w wirtualnym biurze.

Właściciele obligacji od trzech lat za pośrednictwem kancelarii prawniczych podejmują różne próby wyegzekwowania swoich pieniędzy, nawet z prywatnego majątku członków zarządu czy rady nadzorczej firmy właścicielskiej. Nie mogąc się doczekać spłaty należności, doprowadzili wreszcie do że egzekucją ich długów zajął się komornik.

Komornik wchodzi do Dworu Biskupiego w Nysie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska