Opole. Pomaluj usta na różowo i zrób cytologię. Akcja studentów medycyny

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Z okazji Europejskiego Tygodnia Prewencji Raka Szyjki Macicy w dniach 18-24 stycznia 2021 studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland przeprowadzą akcję profilaktyczno-edukacyjną o nazwie Pink Lips Project.

Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem wysokiej liczby zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet. Na znak solidarności z kobietami walczącymi z tą chorobą organizatorzy akcji propagują symbol jedności jakim są pomalowane na różowo usta.

"Pink Lips Project to nie tylko symbol, ale szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej" – czytamy na stronie wydarzenia.

- Poprzednio organizowaliśmy spotkania i akcje edukacyjne w centrach handlowych czy siłowniach. W tym roku całość działań Pink Lips Project odbędzie się online - mówi Aleksandra Węglarz, opolska koordynatorka projektu .

Wydarzenia online będą transmitowane z Oddziałów IFMSA-Poland. Dostępne będą na fanpage'u projektu na Fb.
Organizatorzy przygotowali webinary z lekarzami, psychologami, spotkania z makijażystkami, brafitterkami oraz treningi, które pozwolą zadbać o swoje zdrowie od strony fizycznej.

Organizatorzy przede wszystkim będą przypominać o konieczności regularnych badań cytologicznych.

Działania online przygotowano we współpracy z ogólnopolską organizacją "Kwiat Kobiecości". Nie zabraknie też różowych akcentów w miastach.

- Dzięki współpracy z opolskim ratuszem podświetlona na różowo zostanie ulica Krakowska w Opolu - mówi Alicja Węglarz.
- Poprzez symbol różowych ust razem powiedzmy STOP rakowi szyjki macicy!

Rak Szyjki Macicy dotyczy 1,4 mln kobiet na całym świecie. Każdego roku ponad 500 tys. pacjentek słyszy diagnozę " RSM". Około 300 tysięcy umiera. W Polsce rak szyjki macicy jest przyczyną śmierci pięciu kobiet dziennie. Chociaż w początkowym stadium jest prawie całkowicie uleczalny, to umieralność z powodu RSM jest wciąż wysoka. Rak szyjki macicy najczęściej jest skutkiem długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska