Opole: Rusza uniwersytecka telewizja

Redakcja
- Studio jest już wyremontowane, pozostały do zrobienia jedynie drobne poprawki. Niedługo zamontujemy tu profesjonalny sprzęt. Jeszcze kilka dni i telewizja oficjalnie rozpocznie działalność. Zaczniemy tworzyć coś od podstaw. To zadanie trudne, ale niezwykle przyjemne - mówi mgr Radosław Święs, jeden z opiekunów powstającej redakcji.
- Studio jest już wyremontowane, pozostały do zrobienia jedynie drobne poprawki. Niedługo zamontujemy tu profesjonalny sprzęt. Jeszcze kilka dni i telewizja oficjalnie rozpocznie działalność. Zaczniemy tworzyć coś od podstaw. To zadanie trudne, ale niezwykle przyjemne - mówi mgr Radosław Święs, jeden z opiekunów powstającej redakcji. Paweł Stauffer
Telewizję tworzyć będą studenci. Emisja pierwszych programów w marcu.

Opinia

Opinia

Prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak,
dyrektor Instytutu Politologii:
- Telewizja rusza. Studenci podchodzą do sprawy entuzjastycznie, przynoszą propozycje programów. My projektujemy podstawy działania. Wraz z zespołem prof. Bogusława Nierenberga ustaliliśmy główne cele programowe i dydaktyczne. Nie powinna być to tylko telewizja newsowa. Ramówka ma odzwierciedlać życie uczelni. Będziemy relacjonować uroczystości, konferencje, wykłady, ale także imprezy studenckie. Chcemy promować studenckie inicjatywy. Telewizja ma być też skutecznym narzędziem edukacyjnym.

Telewizja powstaje w ramach programu Platon, czyli Platformy Obsługi Nauki. Projekt ma na celu wprowadzanie nowoczesnych usług teleinformatycznych dla środowisk naukowych w Polsce.

Nowoczesne studio telewizyjne i wysokiej jakości sprzęt za 200 tys. zł już czeka. - Dysponujemy urządzeniami, których nie powstydziłby się profesjonalny ośrodek telewizyjny - twierdzi mgr Radosław Święs, który będzie się opiekował studentami działającymi w nowopowstałej redakcji.

Studio mieści się na parterze Collegium Civitas. Jest wygłuszone, podzielone na montażownie, realizatorkę i studio nagrań. Do nagrywania dźwięku stworzono też profesjonalną kabinę lektora. W celu ułatwienia komunikacji zamontowany został interkom. Studenci będą mogli używać miedzy innymi kamery full HD wartości 40 tys. zł. Będzie też możliwość wypożyczenia wozu transmisyjnego.

Studenci dziennikarstwa mają tworzyć trzon redakcji.

- Oczywiście zapraszamy do współpracy słuchaczy z wszystkich kierunków. To studenci będą tworzyć ramówkę, uczyć się i rozwijać swoje pasje. Najważniejsze są chęci i zaangażowanie, a nie kierunek studiów- zapewnia mgr Święs.

Telewizja ma pokazywać aktualne wydarzenia, prezentować Uniwersytet, pasje i zainteresowania studentów. Nie zabraknie oczywiście materiałów edukacyjnych, i kulturalnych. Z czasem pojawią się też reportaże i filmy.

Studenci mają zdobyć wszelkie praktyczne umiejętności związane z pracą w telewizji. Będą uczyć się realizacji, montażu, pisania tekstów, prowadzenia programów. Na początek przeprowadzone zostaną niezbędne szkolenia. Obejmą one aspekt techniczny oraz warsztat dziennikarski.

Pierwszy semestr działalności będzie trudny dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie nowej telewizji. - Telewizja to skomplikowane medium. Stworzenie nawet prostej informacji wymaga pracy i umiejętności - podkreśla mgr Święs.

Otwarcie redakcji zaplanowano na najbliższy czwartek. Pierwsze programy powstaną w marcu. Będzie je można oglądać na stronie internetowej: www.dziennikarstwo.uni.opole.pl.

Hasło konkursowe: ZABAWA. Wyślij go SMS-em. Sprawdź szczegóły

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska