Opolscy architekci zrobili plagiat?

Artur Janowski [email protected] - 077 44 32 601
Wolzak House, projekt Bjarne’a Mastenbroeka, powstał w 2004 roku...
Wolzak House, projekt Bjarne’a Mastenbroeka, powstał w 2004 roku...
Nowa siedziba Muzeum Wsi Opolskiej przypomina budynek, który wcześniej stanął w Holandii. Autorzy opolskiego projektu mówią, że podobieństwo jest przypadkowe. Holenderski architekt im wierzy.

Na podobieństwo budynków zwrócili nam uwagę internauci. I nie chodzi tylko o sam kształt, ale i o zastosowanie w obu projektach szklanego atrium oraz drewnianych elementów na elewacjach. Wolzak House, czyli projekt holenderski, powstał w 2004 roku, opolski - rok później.

- O tym, że taki dom istnieje, dowiedzieliśmy się już po wygranym konkursie - zapewniają Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński, autorzy projektu muzeum i właściciele pracowni db2.

To architekci młodego pokolenia, których pomysły zdobyły już kilka wyróżnień. W 2005 r. wygrali konkurs na budynek administracyjny Muzeum Wsi Opolskiej. Nowoczesny budynek ma układ śląskiej chaty, a jego kształt - zdaniem sędziów - znakomicie wpisał się w istniejącą zabudowę skansenu.

 

Od tego czasu siedziba MSO zdobyła kilka wyróżnień, a także nominację do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe. Ale podobieństwo do holenderskiego budynku nie uszło uwagi internautów. Autorzy projektu dostawali też w tej sprawie anonimowe e-maile. Inni opolscy architekci - pytani o tę sprawę - przyznają, że plotki o niezwykłym podobieństwie budynków krążyły w ich środowisku.

- Puszczałem je mimo uszu, bo takie głosy pod adresem innych projektów słyszy się często - opowiada jeden z architektów.

- Oba budynki miały zupełnie inną genezę - przekonuje Mariusz Tenczyński. - Choć mają podobną, typową bryłę, to w naszym przypadku inspirowaną zabudową skansenu w Bierkowicach.

- Cieszymy się, że nasz budynek jest porównywany do tak świetnego obiektu, jakim jest Wolzak - dodaje Iwona Wilczek.

Żeby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, opolscy architekci poprosili o opinię Bjarne’a Mastenbroeka, autora holenderskiego projektu. W jego ocenie o plagiacie nie ma mowy (list obok).

- Ja też tak uważam - przyznaje Zbigniew Bomersbach, architekt i członek opolskiego zarządu SARP, który na prośbę nto obejrzał oba projekty. - Są podobne, ale gdy wejdzie się w detale, widać szereg różnic. Opolski projekt jest ciekawy, ale dużo prostszy.

 

Bjarne Mastenbroek, architekt z biura SeARCH:

- Myślę, że ten projekt ma w pewnych częściach uderzające podobieństwo do budynku Wolzak, zwłaszcza tam, gdzie spotykają się dwa, trzy lub więcej elementów (na przykład: szklane atrium, drewno i drewniane żaluzje).

Niektóre rzeczy - zwłaszcza w architekturze - są na topie, popularne i są wymyślane oraz powtarzane w pewnym czasie [...] Nawet jeśli ktoś potrafiłby udowodnić, że zespół db2 znał projekt Wolzak, byłoby bardzo prosto obronić, że to nie jest przykład plagiatu. Można uznać to za inspirację i w tym przypadku pochlebiłoby mi to, a nie obraziło.

Gdyby ktoś użył zwężanej, wydłużonej formy budynku Wolzak w powiązaniu z drewnem i konstrukcją z pełnego drewna - wtedy miałbym problem [...].

Myślę, że db2 zrobiło dobrą robotę”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska