Opolscy asystenci innowacji. Czym się zajmują? (Wideo)

Edyta Hanszke
Dr inż. Mariusz Pietrzak i Christoph Ludwig, wiceprezes Broekelmann Aluminium Polska, zapowiadają, że na trzymiesięcznym pobycie naukowca w firmie ich współpraca się nie zakończy.
Dr inż. Mariusz Pietrzak i Christoph Ludwig, wiceprezes Broekelmann Aluminium Polska, zapowiadają, że na trzymiesięcznym pobycie naukowca w firmie ich współpraca się nie zakończy. Paweł Stauffer nto
„Asystenci innowacji” mają przyjrzeć się firmom i pomóc usprawnić ich funkcjonowanie. Taki układ może wyjść na zdrowie i naukowcom, i przedsiębiorcom. Płaci za to Unia Europejska.

Dr inż. Marcin Pietrzak z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej trafił w ramach unijnego projektu do firmy Brökelmann Aluminium Polska w Opolu. Zobacz film. Ma za zadanie przyjrzeć się procesowi produkcji w firmie i zaproponować nowe rozwiązania. - Spotkałem tu rzeczowych ludzi, otwartych na innowacje. Na bieżąco wymieniamy się uwagami, a na koniec pobytu przygotuję raport, w którym zaproponuję pewne rozwiązania do wdrożenia - opowiada dr inż. Pietrzak. 

Christoph Ludwig, wiceprezes firmy, zdecydował się na udział w projekcie za namową Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Wiceprezes liczy na to, że współpraca z naukowcem potrwa dłużej. - Zależy nam na kontakcie z uczelniami technicznymi, bo praktykujemy to w Niemczech. W Polsce wcześniej współpracowaliśmy z AGH w Krakowie. Cieszę się, że udało się teraz nawiązać kontakt z przedstawicielem Politechniki Opolskiej.

Naukowiec i prezes wspólnie planują zorganizowanie konkursu dla studentów na projekt technologiczno-techniczny, który mógłby zostać wykorzystany w firmie. Projekt ten ma zachęcić studentów do odbywania praktyk w tej nowej opolskiej firmie.

- Działamy w Opolu od września ubiegłego roku, choć w Polsce jesteśmy od 1997 roku, zaczynaliśmy w Kampinosie. Produkujemy elementy aluminiowe dla rożnych branż, głównie motoryzacyjnej. Na razie zatrudniamy 25 osób, ale systematycznie zwiększamy liczbę pracowników - mówi Christoph Ludwig.

Dr Iwona Pisz z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej współpracuje w ramach projektu z firmą Bedmet Logistic z Opola, zajmującą się transportem ponadnormatywnym w Europie. - Współuczestniczę przy przygotowaniu oferty firmy, opracowaniu tras i kalkulowaniu kosztów - opowiada dr Pisz. - Liczę, że w ten sposób zdobędę dodatkowe doświadczenie przydatne do pracy na uczelni.

Damian Bednarz, właściciel Bedmet Logistic z Opola (firma istnieje od 1996 r., zatrudnia 60 osób) mówi, że od asystenta innowacji oczekuje spojrzenia na firmę z zewnątrz i wskazania rzeczy, które należałoby zmienić bądź poprawić, których nie dostrzega kadra zarządzająca.

Projekty, w których doktorzy i doktoranci jako „asystenci innowacji” współpracują z firmami, są dofinansowane przez Unię Europejską. 45 takich asystentów trafiło w ostatnim czasie do firm w regionie dzięki trzem projektom realizowanym przez  Uniwersytet Opolski, Politechnikę Opolską i Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej razem z Instytutem Trwałego Rozwoju z Opola. Za pobyt w firmach w projektach asystenci otrzymują miesięczne wynagrodzenie - 3500 zł brutto.

- Celem projektu jest  wzmocnienie współpracy pomiędzy przedstawicielami opolskiego świata nauki i przedstawicielami lokalnego biznesu - mówi Magdalena Kwiatkowska, kierownik projektu z OCDL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska