Opolscy naukowcy zmienią paliwo na bardziej ekologiczne. Prace prowadzić będą w 4 krajach

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Prace ruszają już 1 października
Prace ruszają już 1 października Politechnika Opolska
Naukowcy Politechniki Opolskiej w ramach projektu zwiększą efektywność systemów ciepłowniczych jednocześnie zmieniając paliwo na bardziej ekologiczne w spółce Energetyka Cieplna Opolszczyzny, a także przedsiębiorstwach ciepłowniczych z Chorwacji, Rumunii i Litwy.

Wprowadzanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego lub pochodzącego z odnawialnych źródeł energii do wysokotemperaturowych systemów ciepłowniczych – to tytuł unijnego konkursu, w którym z wzięło udział konsorcjum z naukowcami Politechniki Opolskiej w składzie. Podstawowym celem projektów zgłaszanych do konkursu jest opracowanie dziesięcioletnich planów inwestycyjnych dla konkretnych obiektów, umożliwiających przemianę tradycyjnych wysokotemperaturowych systemów ciepłowniczych w systemy efektywne, zgodnie z unijną dyrektywą.

– Dyrektywa ta wprowadza kamienie milowe, które sprawiają, że wymagania będą coraz większe. Prowadzą one do tego, aby zmieniać strukturę paliwową, czyli zastępować węgiel ciepłem odpadowym lub energią odnawialną. W ramach konkursu trzeba było wymyśleć, jakie systemy i jakich partnerów planujemy zaangażować. Wymóg projektowy zakładał także minimum w konsorcjum trzy przedsiębiorstwa ciepłownicze z trzech różnych państw – informuje dr inż. Mariusz Tańczuk, kierownik projektu z Katedry Inżynierii Procesowej i Środowiska Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Przy pracy nad wysoko ocenionym wnioskiem projektowym naukowcy Politechniki Opolskiej połączyli siły z Katedrą Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Przemysłowymi partnerami projektu zostali: opolska spółka ciepłownicza ECO a także przedsiębiorstwa ciepłownicze z Chorwacji, Rumunii i Litwy.

– Na systemach ciepłowniczych tych przedsiębiorstw będziemy pracować nad zmniejszeniem zużycia węgla i gazu ziemnego, poprzez to, że wprowadzimy tam energię odnawialną i ciepło odpadowe. Efektem 3-letnich prac i analiz będzie wypracowanie konkretnych planów techniczno-inwestycyjnych, ale posiadających także uniwersalne rozwiązania, co będzie podstawą do wdrożenia metod przez przedsiębiorstwa i tym samym ubieganie się o dofinansowanie na tzw. twarde projekty, czyli modernizację – tłumaczy dr inż. Mariusz Tańczuk.

– Dla naukowca to oczywiście bardzo duża satysfakcja. Cieszę się, że wygraliśmy konkurs i że jest to duży projekt międzynarodowy: będziemy badać systemy nie tylko w Polsce, które znamy, ale także zagraniczne. W ramach projektu będziemy współpracować także z naukowcami z Uniwersytetu w Zagrzebiu, Uniwersytetu w Wilna oraz Uniwersytetu w Alborgu w Danii a także duńską izbą ciepłowniczą, czyli europejskim liderem ciepłownictwa, która udostępni nam swoje know-how – dodaje dr inż. Mariusz Tańczuk.

Prace ruszają już 1 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska