Opolscy tatusiowie coraz chętniej biorą urlop ojcowski, by zaopiekować się nowo narodzonym potomkiem

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pixabay
W ciągu czterech miesięcy tego roku ZUS wypłacił opolskim tatusiom 1411 zasiłków z tytułu urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski w Polsce ma już 12-letnią historię. W jego ramach dwa tygodnie opieki po urodzeniu dziecka i należny z tego tytułu zasiłek należą się wyłącznie ojcu. W tym roku do końca kwietnia w całym kraju otrzymało jej ponad 56 tysięcy tatusiów.

Niedawno przeprowadzone badania społeczne wskazują, na wykluwający się nowy model męskości i ojcostwa. Polacy deklarują, są ojcami wspierającymi (52 proc., troskliwymi (46 proc. i wyrozumiałymi (41 proc.)

- Z każdym rokiem rośnie świadomość, że ojcom przysługuje płatny okres wolny od pracy, który mogą spędzić z potomstwem. Trzeba się na niego zdecydować do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Jeśli mężczyzna przegapi ten okres, to świadczenie przepada - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. - Na długość urlopu ojcowskiego nie ma wpływu fakt, że urodziły się bliźnięta bądź więcej dzieci. Okres urlopu się nie wydłuży. Ponadto wniosek może złożyć tylko ojciec - dodaje.

W ostatnich kilku latach panowie po urlop ojcowski najczęściej wnioskowali w 2018 r. Wówczas po raz pierwszy liczba wypłaconych zasiłków z tego tytułu przekroczyła 4 tysiące. W ubiegłym roku było ich 3670.

Podstawą do przyznania i wypłacenia zasiłku z racji urlopu ojcowskiego jest zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego. Może z niego skorzystać zarówno pracownik etatowy, jaki zleceniobiorca czy mężczyzna prowadzący własną działalność gospodarczą.
Za czas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek, którego podstawę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy przed narodzinami dziecka. Wysokość świadczenia to 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

O ile urlop ojcowski należy się tylko świeżo upieczonemu tatusiowi, to urlopem macierzyńskim (20 tygodni) i rodzicielskim (32 tygodnie) rodzice mogą się podzielić.

W praktyce jednak to głównie mamy z nich korzystają. W ciągu czterech miesięcy tego roku w całej Polsce zasiłek macierzyński wypłacono ponad 354 tys. osób, z czego 294 tys. stanowiły kobiety. Taką tendencję w tym okresie widać również na Opolszczyźnie, bo na około 8 tys. zasiłków macierzyńskich wypłaconych przez opolski ZUS prawie 6,6 tys. trafiło do kobiet, a tylko 1,5 tys. otrzymali panowie.

- W ubiegłym roku na Opolszczyźnie zasiłki macierzyńskie otrzymało 14 tysięcy osób, z czego prawie 10,2 tysięcy beneficjentów to były panie – mówi Sebastian Szczurek.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie