Opolska policja wypowiada wojnę cyberprzestępcom nękającym nieletnich

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dzieci i młodzież w internecie, jak nigdzie indziej, narażone są na ataki pedofilów i innych zboczeńców.
Dzieci i młodzież w internecie, jak nigdzie indziej, narażone są na ataki pedofilów i innych zboczeńców. Bartłomiej Syta
Policja i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwierają szyki i wypowiadają wojnę cyberprzestępczości wymierzonej w nieletnich.

- Dziś bez internetu nie ma życia - mówi 15-letni Dawid, uczeń jednego z opolskich gimnazjów. - O Facebooku już nie wspominam, bo to codzienność. Ale z sieci ciągnę też filmy, muzykę oraz gry, kupuję ubrania. Strony dla dorosłych też już widziałem.

Internet jest dla wielu nastolatków źródłem wiedzy i rozrywki. Jak wynika z badania "Nastolatki wobec internetu", zrealizowanego przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych Pedagogium na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i Instytutu Badawczego NASK, 86,2 proc. nastolatków korzysta z internetu codziennie. Prawie połowa badanych (43,2 proc.) pozostaje zalogowana do sieci za sprawą urządzeń mobilnych przez cały dzień.

W sumie każdego dnia przeciętny nastolatek spędza w internecie około 3 godzin i 40 minut! Te same badania wskazują jeszcze na inne niepokojące zjawiska. 33,6 proc. chłopców i 17,9 proc. dziewcząt przyznaje, że otrzymało przez internet intymne zdjęcia.

Ponad połowa badanych nastolatków zadeklarowała, że ich rodzice nie interesują się tym, co robią w internecie. Natomiast 21,5 proc. młodych użytkowników doświadczyło przemocy w sieci, a 50,1 proc. z nich twierdzi, że było to dla nich nieprzyjemne lub wywołało u nich zaniepokojenie.
To właśnie dlatego policja oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwierają szyki i wypowiadają wojnę przestępczości w sieci.

- Będziemy organizować specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z Instytutu Badawczego NASK - informuje Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Będą dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. - Po zakończeniu szkoleń funkcjonariusze przeprowadzą warsztaty w szkołach na temat zagrożeń związanych z internetem.

A tych nie brakuje. Obrażanie, zastraszanie, ubliżanie innym ludziom jest karalne. Wielu robi to w sieci, ponieważ uważa, że internet zapewnia anonimowość.

- A tak nie jest. Możemy podpisać się dowolnym nickiem, lecz nasz niezmienny numer IP może zostać w każdej chwili namierzony przez policję. W rzeczywistości każdy internauta może odpowiedzieć za swoje czyny - wyjaśnia jeden z oficerów z zespołu do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Młodzież w internecie, jak nigdzie indziej, narażona jest też na ataki pedofilów i innych zboczeńców.

- Bo nigdy nie wiadomo, czy po drugiej stronie siedzi rzeczywiście rówieśnik nastolatka, czy podszywający się pod niego przestępca - mówi policjant z opolskiego wydziału do walki z przestępstwami gospodarczymi. - Co przeraża, nieletni sami robią sobie seksowne zdjęcia i umieszczają w internecie, a portale społecznościowe pełne są roznegliżowanych zdjęć nastolatek w wyzywających pozach. Trzeba pamiętać, że jeśli jakieś zdjęcie już raz trafi do sieci, to zostanie tam na zawsze i nigdy nie wiadomo, kto je będzie oglądał.

Policjant radzi też rodzicom, by zainteresowali się, czym ich pociechy zajmują się w internecie.

- Przeglądajmy historię odwiedzin stron, rozmawiajmy z nimi, tłumaczmy, by były ostrożne w zawieraniu znajomości w sieci. Nie zaszkodzi założyć specjalne filtry, które zapobiegną przeglądaniu stron dla dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska