Opolska załoga rozpoczęła Dakar od 85. pozycji.

Tadeusz Wyspiański/Marcin Sabat
Na trasie toyota Aleksandra Sachanbińskiego i Arkadiusza Rabiegi.
W sobotę wystartowali uczestnicy 32. edycji rajdu rozgrywanego w Argentynie i Chile. Zgodnie z oczekiwaniami walka o czołowe pozycje po pierwszym etapie rozegrała się między kierowcami VW Touaregów i BMW X3.

Wygrał Hiszpan Nani Roma (VW) przed Car-losem Sainzem (BMW). W pierwszej 10 było 5 VW i 3 BMW, a stawkę uzupełniły Hummer Robbiego Gordona (6. miejsce) i Nissan Krzysztofa Hołowczyca (7. lokata).

Opolanie Aleksander Sachanbiński i Arkadiusz Rabiega jadący Toyota Land Cruiserem dojechali do mety na 85. pozycji w stawce 128 załóg.

- Pierwszy odcinek był typowym zapoznawczym - mówił Sachanbiński. - Trasa była dość spokojna i przewidywalna. Trzeba było jednak uważać na kamienie. Jedziemy zgodnie z założeniami. Naszym celem nie jest ściganie się za wszelką cenę, ale meta rajdu.

Wczoraj rozegrano 2. odcinek z Cordoby do La Rioja o długości 355 km. Wygrał go reprezentant Kataru Nassersaleh Al-Attiyah, a bardzo dobre 13. miejsce zajął Hołowczyc i w klasyfikacji generalnej jest 12., ze stratą 14,48 min do Al-Attiyaha. Sachanbiński minął metę na 79. pozycji, tracąc do zwycięzcy ponad godzinę. W klasyfikacji generalnej kierowca Toyoty jest 76.

Znakomicie w rywalizacji quadów pojechał na inaugurację Rafał Sonik, wygrywając etap. Jury nałożyło na niego jednak 8 min kary za przekroczenie prędkości na trasie dojazdowej, co zepchnęło Polaka na 8. miejsce. Polak na 2. etapie spisał się nadspodziewanie słabo - linię mety przejechał na 23. miejscu. Sonik do triumfatora Huberta Deltrieu stracił 1 godzinę, 18 minut i 53 sekundy i w "generalce" spadł na 12. pozycję.

W sobotniej rywalizacji motocyklistów bardzo dobre 7. miejsce zajął Jakub Przygoński. Zwyciężył Francuz David Casteu z zespołu Sherco. 23. był Jacek Czachor, 30. Marek Dąbrowski, a 48. Krzysztof Jarmuż. Wczoraj najlepiej pojechał Francuz David Fretigne, a Przygoński był 20. Pozostali Polacy byli poza czołową "30".