Opolski emeryt musi przeżyć za 1300 złotych

Tomasz Kapica
Emeryci ze Strzelec Opolskich dla urozmaicenia życia spotykają się na co dzień w miejscowym klubie seniora. Tutaj ćwiczą i prowadzą dyskusje na aktualne tematy. – Choć często nie starcza nam na podstawowe rzeczy, mamy jedną zasadę: staramy się nie narzekać – mówi Krystyna Knappik (z prawej).
Emeryci ze Strzelec Opolskich dla urozmaicenia życia spotykają się na co dzień w miejscowym klubie seniora. Tutaj ćwiczą i prowadzą dyskusje na aktualne tematy. – Choć często nie starcza nam na podstawowe rzeczy, mamy jedną zasadę: staramy się nie narzekać – mówi Krystyna Knappik (z prawej). Radosław Dimitrow
Ponad połowę emerytury nasi seniorzy wydają na mieszkanie i jedzenie. Co najmniej 100 zł na leki. By starczyło na inne potrzeby, trzeba się nieźle nagimnastykować.

Tania wędlina i sery z promocji, ryba od święta, nie wykupione recepty, problemy z płaceniem rachunków - taka jest codzienność opolskich seniorów.

Na Opolszczyźnie mieszka obecnie 208 tysięcy emerytów i rencistów. Stanowią 20 procent wszystkich mieszkańców naszego regionu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętna emerytura wynosi tutaj 1807 złotych brutto, czyli około 1300 zł "na rękę". Są jednak i tacy, którzy mają dużo mniej.

Na żywność opolski senior przeznacza średnio 27 procent swoich dochodów, na mieszkanie 24 proc. Ponad 8 procent, czyli około 100 złotych miesięcznie, wydaje na lekarstwa.

Niskie dochody zmusiły go do unikania używek - na alkohol i papierosy wydaje przeciętnie zaledwie 25 złotych miesięcznie.

W tym samym czasie statystyczny emeryt kupuje 6,7 kilograma mięsa, ale tylko niecały kilogram to porządna wędlina - taka powyżej 25 złotych.

Ser to również luksusowy towar dla naszych emerytów - kupują go niecały kilogram miesięcznie. Największą część ich diety stanowią warzywa - zjadają ich prawie 13 kg.

Tylko jeden na trzech emerytów może sobie pozwolić na tygodniowy wyjazd na wczasy. Blisko 90 procent starszych mieszkańców w ogóle nie zagląda do kina czy do teatru. Jeśli już wychodzą z domu, to raczej na darmowe zajęcia organizowane przez ośrodki pomocy społecznej.

Opolscy emeryci mają mniej niż krajowi - więcej na ten temat we wtorek w Nowej Trybunie Opolskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska