Opolski parlamentarzysta Beniamin Godyla ponownie szefuje ważnej grupie w Senacie. Czym ona się zajmuje?

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Opolski senator Beniamin Godyla został po raz kolejny przewodniczącym Polsko-Niemieckiej Grupy Senackiej. W jej skład wchodzą wszystkie siły polityczne zasiadające w Senacie: Trzeciej Drogi, Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Opolski senator Beniamin Godyla został po raz kolejny przewodniczącym Polsko-Niemieckiej Grupy Senackiej. W jej skład wchodzą wszystkie siły polityczne zasiadające w Senacie: Trzeciej Drogi, Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Materiały własne Beniamin Godyla
Beniamin Godyla, reprezentujący Koalicję Obywatelską, został ponownie wybrany przewodniczącym Polsko-Niemieckiej Grupy Senackiej.

- Dziękuję wszystkim za zaufanie i cieszę się, że będę mógł reprezentować grupę ponownie jako przewodniczący. W związku z trwającą wojną na Ukrainie musimy cały czas zabiegać o jak najlepsze stosunki z naszymi sąsiadami, jak i całą Unią Europejską – mówi Beniamin Godyla.

Grupa zawiązała się jesienią 2021 roku, a pierwsze jej spotkanie z niemieckim odpowiednikiem miało miejsce w Dreźnie w 2022 roku.

- To bilateralna grupa przyjaźni. Rozmawiamy i współpracujemy wokół spraw bieżących, ale bardzo ważnych – mówi Beniamin Godyla. – Pierwszą kadencję zdominowały sprawy związane z wojną na Ukrainie, pomocy uchodźcom, a także kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Wymienialiśmy się doświadczeniami jak oni sobie z tym radzą, a jak my. W maju jedziemy do Poczdamu i Berlina, gdzie będziemy ustalać tematykę i harmonogram współpracy w tej kadencji.

W skład grupy po polskiej stronie wchodzą wszystkie siły polityczne zasiadające w Senacie, czyli Trzeciej Drogi, Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

W ramach prac w grupy senator Beniamin Godyla wielokrotnie spotykał się z parlamentarzystami z Niemiec. Ponadto interweniował w Ministerstwie Edukacji i Nauki w sprawie przywrócenia subwencji oświatowej na nauczanie języka niemieckiego, która została zmniejszona przez poprzedni rząd.

- Bardzo ważne są dla nas kwestie związane z polonią, bo to jedno z głównych zadań Senatu – tłumaczy Beniamin Godyla. - Na przykład w maju jedziemy do Berlina na Święto Polonii. Uświetnią je opolskie zespoły m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Technikum Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla.

Odpowiednikiem Beniamina Godyli w Bundesracie jest premier Saksonii Michael Kretschmer.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska