Nasza Loteria

Opolski projekt kompleksowej opieki nad kobietami w ciąży i połogu oraz małymi dziećmi wzorem do naśladowania

Materiał informacyjny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
Z dodatkowych, nieodpłatnych badań i konsultacji skorzystały mamy i najmłodsze dzieci z województwa opolskiego w ramach unijnego projektu, którego realizacja właśnie dobiega końca. Jego liderem jest Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Projekt pod nazwą „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 - edycja 2”, realizowany przez Kliniczne Centrum w partnerstwie z „Femmina Centrum Medyczne Mączka, Pasternok, Ziętek”, trwał cztery lata, od stycznia 2020 do września 2023 roku.

Ze skrupulatnych wyliczeń, podanych na konferencji podsumowującej, wynika, że beneficjenci, czyli kobiety ciężarne, kobiety w połogu, oraz najmłodsze dzieci (od narodzin do 2 roku życia) i ich rodzice skorzystali w ramach drugiej edycji tego projektu z 48,3 tys. bezpłatnych badań, porad, konsultacji i szkoleń. Tylko do końca lipca br. wzięło w niej udział blisko 13,8 tys. osób, z czego z miasta Opola to ponad 5,2 tys., powiatu opolskiego ponad 3 tys., a z pozostałych powiatów województwa to prawie 5,5 tys. osób.

Specjalistyczna oferta przygotowana dla mam i dzieci obejmowała wczesne wykrywanie wad rozwojowych przez prowadzenie badań prenatalnych u kobiet do 35 r.ż., mobilną opiekę okołoporodową (szkoły rodzenia, opiekę położnej środowiskowej, poradni laktacyjnej, wczesną rehabilitację kobiet po porodzie, wsparcie kobiet po ciąży mnogiej), poradnictwo specjalistyczne dla rodziców, pogłębioną diagnostykę rozwoju psychomotorycznego dziecka oraz niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2.

W zapewnienie tak kompleksowej opieki zaangażowany był interdyscyplinarny zespół złożony z ginekologów, neonatologów, pediatrów, neurologopedów, psychologów, położnych, pielęgniarek, dietetyków, fizjoterapeutów, a nawet prawnika (w zakresie uprawnień rodzicielskich). Specjaliści ci przeszli na początku dodatkowe szkolenia ze wspierania rodziców i świadczenia opieki nad ich dziećmi. Wyniki realizacji projektu na konferencji przedstawili dyrektor Klinicznego Centrum Małgorzata Sobel, lek. Marcin Pasternok - konsultant wojewódzki województwa opolskiego w dziedzinie perinatologii, dr n. med. Alina Kowalczykiewicz-Kuta - konsultant wojewódzki województwa opolskiego w dziedzinie neonatologii oraz psycholog Wiktoria Kubiec.

Wartość projektu to ponad 11 mln 320 tys. zł, a wiodący udział w finansowaniu miała Unia Europejska (ponad 84 proc.). Wsparcie unijne pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, którym dysponował Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. To właśnie w siedzibie władz samorządowych regionu opolskiego, z udziałem gospodarzy i zaproszonych gości, podsumowano opisywany projekt.

Celem projektu było zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie opieki nad kobietą w ciąży i małym dzieckiem, poprawa jakości życia społecznego oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu w województwie opolskim, a także oraz poszerzenie wiedzy w tych obszarach. Goście specjalni konferencji, eksperci w opiece okołoporodowej: prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota, prof. dr hab. n. med. Jan Mazela - konsultant wojewódzki województwa lubuskiego w dziedzinie neonatologii, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Iwona Maruniak-Chudek - konsultant wojewódzki województwa śląskiego w dziedzinie neonatologii oraz dr n. med. Małgorzata Czyżewska - konsultant wojewódzki województwa dolnośląskiego w dziedzinie neonatologii zgodnie podkreślali, że w żadnym innym polskim regionie dodatkowa specjalistyczna opieka nad mamami i najmłodszymi dziećmi na tak szeroką skalę nie była prowadzona i wskazywali opolski projekt za wzór do naśladowania.

Na zdjęciu od lewej: dr n. med. Małgorzata Czyżewska, prof. dr hab. n. med. Iwona Maruniak-Chudek, prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota, lek.Marcin Pasternok,
Na zdjęciu od lewej: dr n. med. Małgorzata Czyżewska, prof. dr hab. n. med. Iwona Maruniak-Chudek, prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota, lek.Marcin Pasternok, dyr. KCGPiN Małgorzata Sobel

- Jako szef Sekcji Diagnostyki Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników gratuluję realizacji tego projektu – mówił prof. Wojciech Cnota. Jesteście jedynym województwem, które tak kompleksowo podeszło do opieki nad kobietą ciężarną, jesteście jedynym województwem, gdzie nie trzeba tłumaczyć, że diagnostyka prenatalna jest bardzo szerokim pojęciem i tak profesjonalnie prowadzona ratuje życie dzieci i matek. Jesteście jedynym województwem, gdzie nie trzeba tłumaczyć, że wskazania do badań prenatalnych są trzy: ciąża, ciąża i ciąża. Dlatego jeszcze raz gratuluję. Chciałbym, żeby taki program, tak prowadzony, był w całym kraju – wskazał profesor.

To kolejne wysokie noty wystawione pomysłodawcom i realizatorom opolskiego projektu dotyczącego opieki okołoporodowej. Z drugą edycją Kliniczne Centrum zdobyło tytuł laureata w krajowym konkursie „ Bezpieczny Szpital Przyszłości. Inspiracje 2020 ” w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia”.

- To dla nas zaszczyt znaleźć się w gronie najlepszych w kraju szpitali i rywalizować z innymi znakomitymi projektami. Dziękuję wszystkim specjalistom, którzy realizowali świadczenia na rzecz mam i dzieci, ale też pracownikom administracji, którzy zadbali m.in. o sprawne rozliczenie projektu. Warto podkreślić, że te działania nie byłyby możliwe, gdyby Samorząd Województwa Opolskiego nie przygotował programu „Opolskie dla Rodziny”, z którego uzyskaliśmy finansowanie - podkreśliła na czwartkowej konferencji Małgorzata Sobel, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

- Urząd marszałkowski dba o opolskie dzieci i mamy - skwitował marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, co nas niezwykle cieszy. W pierwszej edycji z darmowych badań prenatalnych skorzystało 2,3 tys. kobiet do 35 roku życia, a że chętnych było znacznie więcej, postanowiliśmy kontynuować nasze działania. Druga edycja pokazała, że decyzja była słuszna. Dziś odczuwamy ogromną satysfakcję, bo program został znakomicie przyjęty przez środowisko, m.in. dlatego, że panie położne jeździły do kobiet, do ich domów. Do tego doszło wyposażenie Klinicznego Centrum. To jest wyraz naszej troski o opolskie rodziny, w trudnych czasach, gdy w całym kraju, a szczególnie naszym województwie, zmagamy się z kryzysem demograficznym. Mamy dobry fundament do tego, żeby z satysfakcją wykorzystać kolejne fundusze unijne - wskazał opolski marszałek.

- Misją Klinicznego Centrum jest: profesjonalna opieka nad kobietą i dzieckiem w zdrowiu i chorobie, która zobowiązuje do jak największej dbałości o rodzinę, a w szczególności kobietę i dziecko - przypomniała dyrektor Klinicznego Centrum Małgorzata Sobel - Od lat realizujemy ją z pełnym zaangażowaniem i troską. Dziecko jest bardzo ważne, ale nie mniej ważni są jego rodzice, dlatego kompleksową opieką obejmujemy również mamę i tatę. Chcemy ich przygotować do świadomego i spokojnego rodzicielstwa. Bycie rodzicem to niejednokrotnie ogromne wyzwanie - piękne - ale często wypełnione pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi rozwoju i zdrowia dziecka, od jego poczęcia, poprzez narodziny i kolejne lata życia. Z doniesień naukowych wiemy, że te pierwsze dni, miesiące i lata są najważniejsze z punktu widzenia uzyskania najlepszych efektów w zakresie niwelowania trudności rozwojowych. To czas, aby przyjrzeć się dziecku i zrozumieć wysyłane przez niego niewerbalne sygnały, a jeśli jest taka potrzeba, objąć je specjalistyczną opieką, aby jego rozwój w kolejnych latach życia przebiegał prawidłowo. Realizując ten projekt, daliśmy opolskim rodzinom możliwość skorzystania z kompleksowej, specjalistycznej i nieodpłatnej opieki - podkreśliła dyrektor Małgorzata Sobel, dla której podsumowanie projektu było o tyle wyjątkowe, że zbiegło się w czasie z jubileuszem zawodowym. Gratulacje z tej okazji złożyli marszałek Andrzej Buła i członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, który jest również przewodniczącym Rady Społecznej KCGPiN w Opolu.

Artykuł został zrealizowany w ramach projektu pn. „ Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny
w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości
w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2
”.
Projekt jest realizowany przez Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
w ramach działania 8.1. Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wszystkie konsultacje i badania wykonywane w ramach projektu są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Projekt jest skierowany do mieszkańców województwa opolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska