- Mieszkańcy naszego województwa ponownie mogą się już z nami kontaktować w celu umówienia terminu wizyty. Wznowiliśmy m.in. świadczenia adresowane do pań zainteresowanych poradnictwem mobilnym, czyli udzielanym na terenie miasta Opola oraz powiatu opolskiego na miejscu w ich mieszkaniach - mówi Małgorzata Sobel wz. dyrektora kierownik Działu Organizacji i Nadzoru.
I wyjaśnia, że położne wspierają panie spodziewające się dziecka lub po porodzie merytorycznie, przygotowując je do porodu i połogu oraz udzielając porad związanych z laktacją. Skorzystać z tego mogą kobiety do 20 tygodnia ciąży oraz 6 miesięcy po porodzie.
Pacjentki po porodzie fizjologicznym oraz po cesarskim cięciu mogą już także korzystać z konsultacji fizjoterapeuty udzielanych w jego gabinecie na terenie Opola - kontynuuje Małgorzata Sobel. - Natomiast na miejscu, w Poradni Neonatologicznej, zapraszamy do korzystania m.in. z poradnictwa specjalistycznego dla rodziców.
Konsultacji udzielają lekarze i specjaliści, m.in.
- neonatolog,
- prawnik,
- neurologopeda,
- fizjoterapeuta,
- psycholog,
- pielęgniarka neonatologiczna,
- pielęgniarka,
- dietetyk
- położna w zakresie udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy noworodkowi.
- Wznowiliśmy już także profilaktyczne badania USG przezciemiączkowego oraz jamy brzusznej oraz liczne nieinwazyjne badania diagnostyczne dotyczące rozwoju dziecka do 2 roku życia - dodaje Małgorzata Sobel.
Jednym z oferowanych badań diagnostycznych dotyczących rozwoju dziecka jest np. „Skala Brazeltona”, pozwalająca ocenić rozwój dziecka od pierwszych chwil po urodzeniu do 2. miesiąca życia. Badanie składa się z czterech elementów: badania snu, siły dziecka, interakcji oraz płaczu.
Oto opinia jednej z pacjentek, która skorzystała z diagnostyki rozwoju dziecka Skalą Brazeltona: „Daje ona wiele cennych wskazówek rodzicom: po wyjściu ze szpitala wiedziałam, że mogę prowadzić normalny tryb życia, czyli mogę spokojnie odkurzać, gdy dziecko śpi, oglądać tv, a mojemu dziecku nie będzie to przeszkadzać. Ważną informacją dla mnie było również to, że dziecko reaguje na mój głos (słyszy) i że podąża wzrokiem za moją twarzą (widzi). Było to ważne dla mnie w szczególności, ponieważ moje dziecko jest wcześniakiem i dodało mi to otuchy. Dlatego warto i każdemu kto będzie miał okazję zbadać swoje dziecko tą metodą, to polecam”.
Większość działań w ramach projektu "Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2” były zawieszone od połowy marca z powodu epidemii koronawirsua.
W tym czasie wykonywane były badania prenatalne i w ograniczonym zakresie porady udzielane pacjentkom hospitalizowanym w tym opolskim szpitalu. - Fo końca maja w ramach realizowanego projektu, lekarze i specjaliści z Klinicznego Centrum udzielili oraz wykonali ponad 2000 różnych porad i badań, dodatkowo partner projektu zrealizował ponad 1500 badań prenatalnych - podaje Iwona Nawrot-Szczepanik, rzeczniczka opolskiego centrum.
Partnerem szpitala w ramach tego projektu jest spółka Mączka – Lekarze Ginekolodzy, która odpowiada za wykonywanie badań prenatalnych.
Z projektu mogą korzystać kobiety w ciąży oraz rodziny z dziećmi do lat 2 z całego województwa opolskiego. Nie potrzeba do tego skierowań ani wskazań, gdyż badania i porady są one współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu regionalnego którym zarządza urząd marszałkowski. na ten cel przeznaczono prawie 7,8 mln zł.
Projekt składa się z dwóch bloków tematycznych:
- Poprawa jakości opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu
- Ochrona zdrowia dziecka w kierunku wsparcia jego rozwoju psychospołecznego.
Ze świadczeń udzielanych w ramach projektu mogą korzystać mieszkańcy województwa opolskiego:
- kobiety w ciąży i w okresie połogu
- dzieci w wieku do lat 2
- rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do lat 2
Osoby zainteresowane w celu umówienia wizyty mogą się kontaktować z koordynatorami projektu:
[lista][*]Badania prenatalne - Poradnia Ginekologiczno–Położnicza Klinicznego Centrum
tel. 77 454 54 01 wew. 661
tel. kom. 533 722 106
[*]Partner projektu:
Mączka - Lekarze Ginekolodzy – Spółka Partnerska
ul. Aleja “Solidarności” 26
tel. 531 411 612
www.femmina.pl
[*]Pozostałe porady i badania – Poradnia Neonatologiczna Klinicznego Centrum
tel. 77 454 54 01 wew. 611 lub 77 434 06 82
tel. kom. 534 084 542
Informacje nt. świadczeń udzielanych w ramach projektu znajdują się na stronie internetowej.

Akcja czad / DZ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?