Nasza Loteria

Opolski szpital wznawia projekt bezpłatnych badań i porad dla kobiet w ciąży, po porodzie i najmłodszych dzieci do 2 roku życia

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W ramach projektu można skorzystać z konsultacji u neurologopedy.
W ramach projektu można skorzystać z konsultacji u neurologopedy. Archiwum Klinicznego Centrum
Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznawia specjalistyczne porady dla dzieci do lat 2. Z powodu epidemii, finansowany z unijnej puli projekt, był zawieszony od połowy marca.

- Mieszkańcy naszego województwa ponownie mogą się już z nami kontaktować w celu umówienia terminu wizyty. Wznowiliśmy m.in. świadczenia adresowane do pań zainteresowanych poradnictwem mobilnym, czyli udzielanym na terenie miasta Opola oraz powiatu opolskiego na miejscu w ich mieszkaniach - mówi Małgorzata Sobel wz. dyrektora kierownik Działu Organizacji i Nadzoru.

I wyjaśnia, że położne wspierają panie spodziewające się dziecka lub po porodzie merytorycznie, przygotowując je do porodu i połogu oraz udzielając porad związanych z laktacją. Skorzystać z tego mogą kobiety do 20 tygodnia ciąży oraz 6 miesięcy po porodzie.

Pacjentki po porodzie fizjologicznym oraz po cesarskim cięciu mogą już także korzystać z konsultacji fizjoterapeuty udzielanych w jego gabinecie na terenie Opola - kontynuuje Małgorzata Sobel. - Natomiast na miejscu, w Poradni Neonatologicznej, zapraszamy do korzystania m.in. z poradnictwa specjalistycznego dla rodziców.

Konsultacji udzielają lekarze i specjaliści, m.in.

  • neonatolog,
  • prawnik,
  • neurologopeda,
  • fizjoterapeuta,
  • psycholog,
  • pielęgniarka neonatologiczna,
  • pielęgniarka,
  • dietetyk
  • położna w zakresie udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy noworodkowi.

- Wznowiliśmy już także profilaktyczne badania USG przezciemiączkowego oraz jamy brzusznej oraz liczne nieinwazyjne badania diagnostyczne dotyczące rozwoju dziecka do 2 roku życia - dodaje Małgorzata Sobel.

Jednym z oferowanych badań diagnostycznych dotyczących rozwoju dziecka jest np. „Skala Brazeltona”, pozwalająca ocenić rozwój dziecka od pierwszych chwil po urodzeniu do 2. miesiąca życia. Badanie składa się z czterech elementów: badania snu, siły dziecka, interakcji oraz płaczu.

Oto opinia jednej z pacjentek, która skorzystała z diagnostyki rozwoju dziecka Skalą Brazeltona: „Daje ona wiele cennych wskazówek rodzicom: po wyjściu ze szpitala wiedziałam, że mogę prowadzić normalny tryb życia, czyli mogę spokojnie odkurzać, gdy dziecko śpi, oglądać tv, a mojemu dziecku nie będzie to przeszkadzać. Ważną informacją dla mnie było również to, że dziecko reaguje na mój głos (słyszy) i że podąża wzrokiem za moją twarzą (widzi). Było to ważne dla mnie w szczególności, ponieważ moje dziecko jest wcześniakiem i dodało mi to otuchy. Dlatego warto i każdemu kto będzie miał okazję zbadać swoje dziecko tą metodą, to polecam”.

Większość działań w ramach projektu "Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2” były zawieszone od połowy marca z powodu epidemii koronawirsua.

W tym czasie wykonywane były badania prenatalne i w ograniczonym zakresie porady udzielane pacjentkom hospitalizowanym w tym opolskim szpitalu. - Fo końca maja w ramach realizowanego projektu, lekarze i specjaliści z Klinicznego Centrum udzielili oraz wykonali ponad 2000 różnych porad i badań, dodatkowo partner projektu zrealizował ponad 1500 badań prenatalnych - podaje Iwona Nawrot-Szczepanik, rzeczniczka opolskiego centrum.

Partnerem szpitala w ramach tego projektu jest spółka Mączka – Lekarze Ginekolodzy, która odpowiada za wykonywanie badań prenatalnych.

Z projektu mogą korzystać kobiety w ciąży oraz rodziny z dziećmi do lat 2 z całego województwa opolskiego. Nie potrzeba do tego skierowań ani wskazań, gdyż badania i porady są one współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu regionalnego którym zarządza urząd marszałkowski. na ten cel przeznaczono prawie 7,8 mln zł.

Projekt składa się z dwóch bloków tematycznych:

  1. Poprawa jakości opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu
  2. Ochrona zdrowia dziecka w kierunku wsparcia jego rozwoju psychospołecznego.

Ze świadczeń udzielanych w ramach projektu mogą korzystać mieszkańcy województwa opolskiego:

  • kobiety w ciąży i w okresie połogu
  • dzieci w wieku do lat 2
  • rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do lat 2

Osoby zainteresowane w celu umówienia wizyty mogą się kontaktować z koordynatorami projektu:
[lista][*]Badania prenatalne - Poradnia Ginekologiczno–Położnicza Klinicznego Centrum
tel. 77 454 54 01 wew. 661
tel. kom. 533 722 106

[*]Partner projektu:
Mączka - Lekarze Ginekolodzy – Spółka Partnerska
ul. Aleja “Solidarności” 26
tel. 531 411 612
www.femmina.pl

[*]Pozostałe porady i badania – Poradnia Neonatologiczna Klinicznego Centrum
tel. 77 454 54 01 wew. 611 lub 77 434 06 82 
tel. kom. 534 084 542

Informacje nt. świadczeń udzielanych w ramach projektu znajdują się na stronie internetowej.

od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska