Opolskie Partnerstwo dla Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego szansą dla regionu

Edyta Hanszke [email protected] - 77 44 32 587
- Sama sieć i sprzęt komputerowy to nie wszystko - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu
- Sama sieć i sprzęt komputerowy to nie wszystko - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu
52 podmioty zawarły wczoraj OPSI na konferencji w urzędzie marszałkowskim. Chcą razem tworzyć projekty związane z rozwojem regionu dzięki nowoczesnym technologiom.

Dzięki internetowej sieci możemy rozmawiać z bliskimi z zagranicy, płacić rachunki i kupować on-line, a nawet kształcić się na odległość.

Stowarzyszenie Rozwoju_Wsi Włodary „Villa Vlokmari” najpierw wyremontowało budynek na świetlicę wiejską, a potem zdobyło pieniądze na wyposażenie jej w sprzęt do szkoleń i komputery. Starczyło też na własną stronę: www. wlodary.pl.

- Prowadziliśmy między innymi szkolenie dla mieszkańców, jak szukać pracy w internecie - opowiadał Krzysztof Bernacki, zastępca prezesa stowarzyszenia podczas wczorajszej konferencji „Opolska Agenda Cyfrowa 2015: Partnerstwo - Innowacje - Integracja”.

Ilona Lenart, sekretarz Urzędu Gminy w Popielowie, mówiła o projekcie realizowanym przez tę gminę, dzięki któremu w każdej wsi mieszkańcy mają mieć dostęp do internetu - stanowiska komputerowe w świetlicach wiejskich, infomaty w najmniejszych sołectwach.

- Sama sieć i sprzęt komputerowy to nie wszystko - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu. - Musimy nauczyć mieszkańców, jak wykorzystywać internet, np. do robienia zakupów w sklepach on-line, płacenia rachunków czy kontaktowania się z rodzinami rozrzuconymi po świecie.

Wspólnym projektom służącym rozwojowi społeczeństwa wykorzystującego internet jako narzędzie ma służyć Opolskie Partnerstwo dla Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Wczoraj w urzędzie marszałkowskim 52 partnerów podpisało się pod deklaracją współpracy. Wśród nich: gminy, powiaty, szpitale, biblioteki, organizacje pozarządowe, firmy prywatne.

- Dzięki internetowi Opolszczyzna może dynamicznie się rozwijać. Partnerstwo dziś zawarte ma właśnie temu służyć - mówił Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

- Przystąpiliśmy do tego partnerstwa ponieważ nie wyobrażam sobie, żeby dziś pacjenci i nasi pracownicy nie mili korzystać z tego, co daje nam internet - mówiła Renata Ruman - Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego z Opola. - Właśnie wdrażamy projekt e-szpital, dzięki któremu będzie można zarejestrować się do lekarza na ogległość, czy przejrzeć pocztę będąc na leczeniu. Chcemy te udogodnienia rozwijać w kolejnych projektach tworzonych w partnerstwie. 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska