Opolskie uczelnie czekają na studentów. Rekrutacja trwa!

Redakcja
Uniwersytet Opolski na studia stacjonarne przyjął dotychczas 2 564 kandydatów. Naukę może jeszcze rozpocząć kolejne 300 osób.
Uniwersytet Opolski na studia stacjonarne przyjął dotychczas 2 564 kandydatów. Naukę może jeszcze rozpocząć kolejne 300 osób.
Politologia, stosunki międzynarodowe i gospodarka przestrzenna - opolskie szkoły mają bardzo dużo do zaoferowania. Zapisz się na studia!

Rekrutacja w Uniwersytecie Opolskim jeszcze trwa. - Na studia stacjonarne przyjęliśmy dotychczas 2 564 kandydatów. Naukę może jeszcze tu rozpocząć kolejne 300 osób - mówi Marcin Miga, rzecznik UO.

Wolne miejsca są na kierunkach: biologia, chemia, edukacja artystyczna, ETI, europeistyka, filologia polska i słowiańska, filozofia, fizyka, gospodarka przestrzenna, historia, informatyka, inżynieria i ochrona środowiska, kulturoznawstwo, logistyka, matematyka, muzykologia, nauki o rodzinie, pedagogika, politologia, socjologia, stosunki międzynarodowe, teologia, zarządzanie.

- Mamy też wolne miejsca na studiach niestacjonarnych - dodaje rzecznik.

UO rekrutuje do 29 września. Nabór ten to szansa zwłaszcza dla aktualnie studiujących.

- Po raz ostatni można za darmo studiować drugi kierunek, ale studia trzeba rozpocząć w tym roku - mówi Marcin Miga.

Na Politechnice Opolskiej trwa rekrutacja na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunki: administracja, automatyka i robotyka, budownictwo, ekonomia, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, energetyka, europeistyka, informatyka, informatyka dwujęzyczna, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, logistyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, technika rolnicza i leśna, technologia żywności i żywienie człowieka, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie.

Jak się zapisać? Najpierw trzeba przejść przez rejestrację.

- Rejestracja internetowa trwa do 18 września do godziny 18. W punkcie rekrutacyjnym przy ul. Mikołajczyka w godz. od 9 do 13 trwa dyżur naszej komisji - mówi dr Liliana Hawrysz, pełnomocnik rektora ds. rekrutacji.
Komisje pełnią również dyżur w dwie najbliższe soboty. Dokumenty przyjmowane będą od 19 do 22 września między godz. 9 a 16.

- Cały czas staramy się o pieniądze na tzw. kształcenie zamawiane, które jest dodatkową atrakcją dla studentów. W tym roku akademickim proponujemy je na dwóch kierunkach - dodaje pełnomocnik.
Nabór prowadzi także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

- Są miejsca na wszystkich kierunkach. Największym zainteresowaniem cieszy się kosmetologia i bezpieczeństwo wewnętrzne - mówi Agata Krycia- Chomińska z Biura Promocji PWSZ w Nysie.
Na dokumenty uczelnia czeka do 13 października (poza jazzem, tam termin jest o 3 dni krótszy).
Chętni do pracy w branży medycznej mogą rozpocząć naukę w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej. Tu rekrutacja trwa do 28 września. Do wyboru są następujące kierunki: fizjoterapia (tryb niestacjonarny), kosmetologia (tryb stacjonarny i niestacjonarny), pielęgniarstwo (tryb stacjonarny), położnictwo (tryb stacjonarny), zdrowie publiczne (tryb stacjonarny i niestacjonarny).

W Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego na chętnych czekają trzy kierunki na studiach licencjackich (gospodarka przestrzenna, socjologia i stosunki międzynarodowe) oraz gospodarka przestrzenna na studiach II stopnia.
Wyższa Szkoła Bankowa kusi studiami dofinansowanymi przez Unię.

- Uczelnia realizuje projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt. "WSB we Wrocławiu Wydział Ekonomiczny w Opolu kuźnią talentów ekonomicznych". Na dofinansowywanej ekonomii mamy do wyboru kilkanaście specjalności - mówi Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza ds. PR WSB.

Kandydaci na ekonomię mają do wyboru takie specjalności jak: bankowość i rynki finansowe, ekonomia menedżerska, ekonomia ochrony środowiska, ekonomia społeczna, finanse publiczne i doradztwo podatkowe, informatyka w ekonomii oraz bardzo popularne ostatnio rachunkowość i audyting.

Oczywiście WSB w Opolu prowadzi również rekrutację na inne kierunki. Są to: administracja oraz zarządzanie.

- Mamy studia stacjonarne oraz dzienne. Przyjmiemy wszystkich chętnych kandydatów - mówi Radosław Rybczyński, kanclerz WSB.

Magnesem dla studentów ma być praktyczny sposób prowadzenia zajęć.

- Organizujemy dodatkowe warsztaty i wyjazdy szkoleniowe, a także liczne staże i praktyki, które umożliwią naszym studentom lepszy start na rynku pracy - mówi kanclerz.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu to uczelnia z tradycjami. Jak twierdzą jej władze, główne atuty WSZiA to oprócz atrakcyjnych kierunków nowoczesna baza dydaktyczna, doskonała kadra naukowa oraz przejrzysty system stypendialny.

- W latach 2010/2011 na stypendia przeznaczyliśmy ponad 4 mln zł i skorzystało z nich 60% naszych studentów - mówi Józef Kaczmarek, kanclerz WSZiA. - Oprócz wsparcia finansowego młodzi ludzie mogą też bezpłatnie korzystać z różnych form rekreacji, np. siłowni czy kręgielni.

Choć konkurencja na opolskim rynku jest spora, WSZiA na brak chętnych nie narzeka.

- Na bieżąco monitorujemy rynek pracy - podkreśla dr Witold Potwora, prorektor uczelni. - Opieramy się na niezależnych badaniach i jeśli jest zapotrzebowanie na konkretnych fachowców, staramy się taką kadrę wykształcić. Dzięki temu nie produkujemy bezrobotnych, bo nie taka powinna być rola uczelni.

W tym roku Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji otworzyła kolejny kierunek: finanse i rachunkowość, gdzie studenci mogą wybierać wśród trzech specjalizacji - rachunkowość małych i średnich firm, rynek finansowy oraz audyt i controling.

Nowością jest też kierunek praca socjalna. - Kiedyś wystarczyło, że pracownik socjalny skończył taką specjalizację na pedagogice. Dziś, aby pracować w zawodzie, musi mieć ukończone studia w tym kierunku. Takie są wymogi ministerialne - tłumaczy Józef Kaczmarek.

W WSZiA ogromną popularnością cieszy się też zarządzanie, pedagogika, administracja i logistyka. - Oszacowaliśmy na podstawie badań, że na logistyków czeka w naszym regionie ponad 1000 miejsc pracy - mówi dr Tadeusz Pokusa, dziekan wydziału ekonomicznego. - Powinni znaleźć zatrudnienie m.in. w centrach logistycznych w okolicach Ujazdu i przy obwodnicy północnej.

Krajowe uczelnie kuszą studentów ciekawą ofertą

Marzą ci się studia poza granicami naszego województwa? Nic straconego. Wiele krajowych uczelni uruchomiło drugi nabór.

Ciekawe propozycje dla studentów przygotował Uniwersytet Śląski w Katowicach. Rekrutacja prowadzona jest m.in. na kierunek inżynieria materiałowa. Ale kandydaci mogą zapisywać się też np. na etnologię, gdzie w ramach przedmiotu "podstawy językoznawstwa slawistycznego" poznają język czeski i podstawy języka słowackiego. Sporym zainteresowaniem na UŚ cieszy się też ekonofizyka - jedyny tego typu kierunek w Polsce.

- Nasi najlepsi uczniowie mogą liczyć na miesięczne stypendia w wysokości 1000 złotych - zachęca Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ. - Oprócz tego organizujemy dla nich wyjazdy zagraniczne, umożliwiamy odbywanie płatnych stażów zawodowych. Mamy też konsultacje z najtrudniejszych przedmiotów.
Pełną listę kierunków można znaleźć pod adresem internetowym www.kandydat.us.edu.pl.

Dodatkowa rekrutacja ruszyła również na Politechnice Krakowskiej. Na studiach stacjonarnych I stopnia zostało jeszcze 450 miejsc. Dokumenty można składać m.in. na fizykę techniczną, inżynierię biomedyczną, inżynierię bezpieczeństwa, elektrotechnikę, energetykę oraz na dwa nowe kierunki: nanotechnologię i nanomateriały.

- Dla naszych studentów mamy szeroką ofertę zajęć dodatkowych, które przygotują ich do łatwego wejścia na rynek pracy - mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej. - Oferujemy im również intensywne kursy języka angielskiego oraz udział w specjalistycznych kursach, np.: komputerowym, maklerskim, pedagogicznym.

Rekrutacja na PK potrwa do 14 września. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pk.edu.pl.

Od 5 września można się zarejestrować na studia stacjonarne I i II stopnia na Politechnice Wrocławskiej. Rekrutacja wrześniowa prowadzona jest na następujących kierunkach: elektronika i telekomunikacja, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn w języku angielskim, ochrona środowiska, mechatronika, fizyka. Dokumenty przyjmowane są od kandydatów do 14 września. Szczegóły na www.pwr.wroc.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska