Opolskie uczelnie kuszą studentów nowoczesnością

fot. Witold Chojnacki
W tym roku akademickim Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji mocno inwestuje w komputeryzację uczelni. Dlatego m.in. stanęły tam już infokioski z dostępem do internetu. Na zdjęciu: Iwona Misztoft, studentka uczelni, korzysta z takiego urządzenia.
W tym roku akademickim Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji mocno inwestuje w komputeryzację uczelni. Dlatego m.in. stanęły tam już infokioski z dostępem do internetu. Na zdjęciu: Iwona Misztoft, studentka uczelni, korzysta z takiego urządzenia. fot. Witold Chojnacki
Świetnie wyposażone pracownie na Politechnice Opolskiej i zmodernizowana sieć informatyczna w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu powstaną dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Opinia

Opinia

JÓZEF KOTYŚ,
wicemarszałek województwa opolskiego:

- Przekazując dofinansowanie unijne opolskim uczelniom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 liczymy, że będą one dzięki temu lepiej kształcić studentów z ukierunkowaniem na potrzeby gospodarki regionu.
Druga sprawa, na której poprawieniu nam zależy, to zbliżenie nauki i biznesu opolskiego, czyli rozwijanie sfery badawczo-rozwojowej. Chodzi o to, żeby z badań naukowych korzystali przedsiębiorcy w regionie i odwrotnie, żeby zwracali się oni do uczelni z propozycjami prowadzenia wspólnych przedsięwzięć. Tak dzieje się w Europie. Natomiast jeszcze wcześniejsze dofinansowanie takich projektów jak budowa II kampusu Politechniki Opolskiej z salą sportową to inwestycja, która pod względem nowoczesności będzie wyróżniała naszą uczelnię na tle kraju. To powinno zaowocować zwiększeniem liczby studiujących.

Rektorzy obu uczelni w ubiegłym tygodniu podpisali umowy z urzędem marszałkowskim. W ramach RPO politechnika otrzymała 938 tysięcy złotych na wyposażenie obiektów dydaktycznych (wartość całego projektu to 1,1 mln złotych). Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji zdobyła dofinansowanie w wysokości 535 tys. złotych (cały projekt wart jest 715 tys. złotych) na modernizację sieci informatycznej.

- W ramach naszego projektu zaplanowaliśmy cztery zadania - wyjaśniał prof. Jerzy Skubis, rektor uczelni. - Wyposażenie laboratorium na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Budowę i wyposażenie laboratorium dla studentów nowego kierunku - architektury na Wydziale Budownictwa.
Kolejne laboratorium wyposażone za unijną dotację na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki ma służyć do badania odnawialnych źródeł energii, dziedziny nauki bardzo teraz popularnej i rozwojowej. Wreszcie czwarte zadanie to wyposażenie Centrum Obsługi Studenta, czyli centralnego dziekanatu w "Łączniku" przy akademikach na ul. Mikołajczyka. Korzysta z niego ponad 12 tys. żaków politechniki.

Rektor Jerzy Skubis zapowiada, że wspomniany projekt, na który uczelnia dostała dofinansowanie unijne z puli rozdzielanej przez samorząd województwa traktuje jako pilotaż. Politechnika zamierza bowiem starać się w Warszawie o pieniądze na wymianę wyposażenia w kolejnych laboratoriach. Potrzebuje na to 40 mln zł.

- Część sprzętu, który obecnie mamy, pochodzi sprzed 30 lat. Dla uczelni technicznej to nie do przyjęcia. Nie możemy być muzeum - ocenia rektor.

Modernizacja laboratoriów jego zdaniem poprawi jakość nauczania. Ma też zachęcać absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do wyboru opolskiej uczelni.

715 tys. zł WSZiA przeznaczy na modernizację systemu informatycznego. Dzięki temu studenci będą mogli w większym zakresie korzystać z platformy e-learniningowej, która obecnie działa głównie na Wydziale Pedagogicznym. Uczelnia stworzy też mobilne laboratorium komputerowe wyposażone w 10 laptopów, dzięki któremu będzie można prowadzić zajęcia w dowolnym miejscu. Zmodernizowana ma też być sieć w dziekanacie.

- Co roku przeznaczamy na zakup sprzętu informatycznego po kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale to dziedzina, jak wiadomo, bardzo szybko rozwijająca się i wymagająca ciągłych inwestycji - wyjaśnia prof. Marian Duczmal, rektor WSZiA. - Mamy też własne programy komputerowe, które musimy zmodernizować.

Uczelnie otrzymały dofinansowanie tuż przed końcem ubiegłego roku, gdyż zdaniem samorządu województwa był to najkorzystniejszy moment ze względu na dość wysoki kurs euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska