Opolszczyzna. Pociągi Przewozów Regionalnych z GPS-em

Redakcja
Podglądanie pociągów w internecie okazuje się proste, a może być też bardzo pożyteczne. (fot. Sławomir Mielnik)
Podglądanie pociągów w internecie okazuje się proste, a może być też bardzo pożyteczne. (fot. Sławomir Mielnik)
Większość składów należących do spółki Przewozy Regionalne zaopatrzone jest w system GPS.

Dzięki temu pasażerowie mogą obserwować za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika całą podróż tych pociągów.

W yobraźmy sobie następującą sytuację: mamy odebrać kogoś z dworca kolejowego. Do przyjazdu pociągu pozostało niewiele czasu więc zaczynamy się spieszyć. Szybko wybiegamy z domu nie dopijając porannej kawy. Na miejscu jednak okazuje się, że pociąg ma np. 10 minutowe spóźnienie. Od razu zaczynamy żałować pozostawionej kawy i całego tego niepotrzebnego pośpiechu.

Zobacz: Wkrótce rozpocznie się remont budynku dworca PKP w Opolu

- Można go było uniknąć - mówi Michał Stilger z Biura Prasowego Przewozów Regionalnych. Wystarczyło sprawdzić w internecie aktualne położenie pociągu. Dzięki systemowi GPS możemy dokładnie określić miejsce, w którym skład się znajduje oraz jego ewentualne spóźnienie.

Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.przewozyregionalne.pl.

- Przewozy Regionalne są największym przewoźnikiem w kraju. Każdego dnia z naszych usług korzysta około 300 tysięcy pasażerów. W ciągu jednej doby na trasę wyjeżdża 2,5 tysiąca naszych pociągów. Dlatego uruchomiliśmy na naszej stronie usługę, która ma ułatwić naszym pasażerom zorganizowanie sobie podróży.

Jak można „śledzić” pociągi. To dosyć proste. Po uruchomieniu strony www.przewozyregionalne.pl po prawej stronie ukazuje się zakładka Aktualne położenie pociągów (test GPS).

Kliknięcie w nią spowoduje otwarcie listy pociągów, które właśnie w tej chwili są na trasie. - To niej jest pełna lista, gdyż niektóre nasze pociągi nie mają jeszcze GPS-a, większość jednak go posiada - zastrzega Michał Stilger.

Zobacz: Opole. Jest pomysł na galerię przy dworcu

Zwykle lista składać będzie się z niespełna dwustu pociągów. Zobaczymy tam numer składu, jego relację, orientacyjny czas opóźnienia, najbliższą stację, do której skład zdąża i dokładną godzinę, z której pochodzi odczyt (dla wszystkich pociągów odczyty są uaktualniane w ciągu dwóch minut).

Już na podstawie tych informacji możemy się łatwo zorientować, czy interesujący nas pociąg jest opóźniony.

- Będąc już na samym dworcu również możemy skorzystać z tego systemu - dodaje Michał Stilger. - Pasażerowie o ewentualnych spóźnieniach informowani są przez megafony, ale wielu z nich ma przecież telefony komórkowe umożliwiające połączenie z internetem. Dzięki temu mogą zdobyć jeszcze bardziej precyzyjne informacje.

Oglądając listę pociągów PR znajdujących się na trasie, możemy obserwować ich dokładne położenie. Wystarczy „kliknąć” w numer wybranego pociągu, wówczas zobaczymy jego dokładną pozycją na mapie Googla.

Punktualność pociągów możemy sprawdzić także w inny sposób. Wystarczy wejść na zakładkę: Rozkład jazdy (znajduje się na granatowej belce, która ukazuje się po otwarciu strony). Wówczas znajdziemy podstronę: Monitorowany rozkład jazdy pociągów przewozów Regionalnych (test GPS). Tam możemy wybrać interesującą nas stację i sprawdzić, jak wygląda aktualnie sytuacja pociągów, które do niej zdążają lub z niej wyjeżdżają.

- Po „kliknięciu” w zakładkę Rozkład Jazdy, możemy też skorzystać z wyszukiwarek połączeń, do dyspozycji pasażerów są trzy. W jednej z nich można sprawdzić również połączenia busowe i autobusowe (e-podróżnik), w drugiej także rozkłady komunikacji miejskiej w wybranych miastach (Jak dojadę), natomiast w SITKolu - skomunikowania z pociągami innych przewoźników kolejowych - kończy Michał Stilger.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska