Opolszczyzna. U nas łatwo jest podnieść kwalifikacje w każdej dziedzinie

Tomasz Gdula [email protected] 77 48 49 528
Najtrudniej jest podjąć decyzję i przekroczyć próg instytucji szkoleniowej. (fot. Paweł Stauffer)
Najtrudniej jest podjąć decyzję i przekroczyć próg instytucji szkoleniowej. (fot. Paweł Stauffer)
Szkoły dla dorosłych, studia podyplomowe, zdobywanie nowych uprawnień lub poszerzanie już posiadanych - wszystko to oferują placówki oświatowo-szkoleniowe w naszym regionie.

Często nieodpłatnie.

Na Opolszczyźnie można obecnie zdobyć bardzo wiele umiejętności, które przesądzają o sukcesie na rynku pracy, a na pewno mogą go bardzo przybliżyć. W regionie działa obecnie kilkadziesiąt firm szkoleniowych, szkół dla dorosłych itp.

Zobacz: Gdzie szukać darmowych szkoleń z Unii Europejskiej?

Szkoleniem zajmuje się coraz więcej firm, bo są na to duże pieniądze z Unii - mówi Andrzej Gord z Opola, zajmujący się szkoleniami w zakresie obsługi komputerów. - Tacy ludzie, jak ja nie mają problemu ze znalezieniem zajęcia, bo liczba kursów i szkoleń ciągle rośnie.

Coraz popularniejsza jest też moda na dokształcanie się

Doskonale wie o tym Marian Saska z Kędzierzyna-Koźla, który od początku lat 90. prowadzi Zakład Szkolenia Zawodowego Eko-Aura. Przyznaje, że przez minionych 20 lat zmieniły się oczekiwania kursantów, a w ślad za tym oferta jego firmy.

- Do połowy lat 90. królowały kursy praktyczne: obsługa suwnic i wózków widłowych czy nauka spawania. W następnych latach popularność zyskały licea eksternistyczne - opowiada pan Marian.

Teraz też nie brakuje chętnych do zdobywania umiejętności praktycznych, które dają szansę na niezłą pracę. Na rynku popyt jest m.in. na speców od obsługi obrabiarek numerycznych i inne zawody związane z postępem technologicznym. Obrabiarek jest coraz więcej, a operatorów brakuje, więc kto zdecyduje się na taki kurs, znakomicie zwiększa swoje szanse na rynku pracy.

Zobacz: Opolszczyzna. Na szkolenia zapraszają również uczelnie

Niezmienną popularnością cieszą się też kursy spawacza, gdyż ludzi z tą umiejętnością brakuje nie tylko w Polsce, ale także na Zachodzie. Dlatego za te do niedawna typowo męską profesję chwytają się także przedstawicielki płci pięknej.

W Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu nauczyciele nie widza z tym problemu.

- Gorzej z pracodawcami - przyznaje jedna z kursantek. Oni stronią od kobiet spawaczek.

Kluczem do sukcesu na rynku pracy jest planowanie kariery

- Jeśli mamy w ręku konkretny fach, zawsze można pogłębić posiadaną wiedzę, zdobyć kwalifikacje w pokrewnej branży i tym samym zwiększyć swą atrakcyjność w oczach pracodawcy. Jak nie obecnego, to przyszłego, który to doceni - mówi Marian Saska z Eko-Aury. - Jak ktoś dostanie ofertę np. z Niemiec, to przychodzi i zdobywa potrzebne papiery. Ale żeby tak z własnej woli, bo może dane umiejętności kiedyś się przydadzą - w taki sposób myśli garstka. A to dowód, że większość wciąż nie potrafi lub nie chce świadomie zaplanować swojej kariery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska