Pałac w Dąbrowie

fot. Jerzy Stemplewski
Należący do uniwersytetu kompleks zamkowy od dwunastu lat nie jest używany, mimo kilku prób znalezienia pieniędzy na renowację.
Należący do uniwersytetu kompleks zamkowy od dwunastu lat nie jest używany, mimo kilku prób znalezienia pieniędzy na renowację. fot. Jerzy Stemplewski
Na najwyższym wzniesieniu Dąbrowy, w otoczeniu starych drzew, za piękną bramą znajdziemy późnorenesansowy pałac, zbudowany w latach 1615 - 1617 przez Joachima von Tschetachau-Mettich.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Pałac w Dąbrowie wyślij SMS o treści:

OPOLE.4 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Jednopiętrowy, opatrzony kilkoma wieżyczkami budynek ma w środku dziedziniec otoczony krużgankami. W jego wnętrzach znajdują się dwa kominki, których spiralne kominy umieszczono na dachu pałacu.

W należącym obecnie do Uniwersytetu Opolskiego kompleksie zachowała się również dekoracja stiukowa w sali balowej. Jej, tak samo jak i pozostałych we wnętrzach zdobień nie można obecnie oglądać - zamek stoi bowiem zamknięty i czeka na lepsze czasy.

Poza kominami warto zwrócić uwagę na wielki taras oparty na dwóch ogromnych kolumnach, a także drewnianą, wystającą ze ściany nadbudówkę. Wkoło rozciąga się dwudziestohektarowy park, który mimo braku zachowanych ścieżek i zaniedbania doskonale nadaje się do spacerów.

Pałac w Dąbrowie
Należący do uniwersytetu kompleks zamkowy od dwunastu lat nie jest używany, mimo kilku prób znalezienia pieniędzy na renowację. Na przywrócenie zamkowi dawnej świetności na razie szans nie widać.

Niedawno jednak odnowiony został cały dach, dzięki czemu budynek nie będzie niszczał.

Tuż obok muru zamkowego stoi ponadstuletni kościół pw. św. Wawrzyńca, a w bliskiej okolicy - w Naroku i Karczowie - kolejne dwa pałacyki. Pierwszy należy do prywatnego właściciela i powoli niszczeje, drugi jest własnością Politechniki Opolskiej i, podobnie jak dąbrowski, w ciągu kilku następnych lat nie ma szans na renowację. Wyjątkiem w grupie dąbrowskich pałacyków jest obiekt wybudowany przez rodzinę Wichelhaus w Niewodnikach, w którym działa obecnie hotel i restauracja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska