Pamiętaj! Twój dom musi mieć solidną podstawę

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
sxc.hu
Podpowiadamy, jakich błędów uniknąć już na samym początku budowy swojego wymarzonego lokum (cz II).

1. Pierwsze prace na budowie możesz rozpocząć dopiero wówczas, kiedy masz w kieszeni pozwolenie budowlane.

2. Nie zapomnij też na siedem dni przed wbiciem pierwszej łopaty powiadomić o tym nadzór budowlany.
To tak zwane zgłoszenie rozpoczęcia robót.

3. Większość z nas nie jest fachowcami od budownictwa, dlatego przed wynajęciem firmy budowlanej musimy znaleźć kierownika budowy. To on będzie nadzorował wszystkie prace i odbierał poszczególne etapy robót. Kierownik musi być zrzeszony w Izbie Inżynierów Budownictwa.

4. Przed rozpoczęciem prac musisz zatroszczyć się też o dziennik budowy. Wydaje go organ, który wydał
ci pozwolenie na budowę, czyli urząd miasta lub starostwo powiatowe. Dziennik budowy to specjalny zeszyt, w którym odnotowywane będą wszystkie etapy robót, zmiany w projekcie itd. Dziennik będzie
potrzebny do zgłoszenia zakończenia prac i uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
5. Jeśli nie chcesz narazić się na kary, przed rozpoczęciem budowy musisz ogrodzić działkę. Prawo budowlane nie mówi dokładnie, jak takie ogrodzenie ma wyglądać. Mogą to być na przykład wbite
paliki obwiązane taśmą.

6. Jako inwestor musisz zatroszczyć się również o toaletę dla budowlańców, a do działki doprowadzić energię elektryczną i wodę. Bez tych mediów budowa nie będzie możliwa.

7. Przed rozpoczęciem pracy zatroszcz się o tablicę informacyjną. To konieczność w przypadków wszystkich obiektów budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę. Z tablicy każda zainteresowana osoba może uzyskać podstawowe informacje na temat prowadzonej w danym miejscu inwestycji. Zgodnie z prawem powinny znaleźć się na niej m.in. takie informacje: rodzaj robót budowlanych oraz adres prowadzenia tych robót, numer pozwolenia na budowę oraz nazwa, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego, imię i nazwisko lub nazwa firmy budującej dom. Na tablicy powinny być także umieszczone numery telefonów alarmowych: policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, pogotowia energetycznego i gazowego, a także numer telefonu do okręgowego inspektora pracy.

8. Kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem inwestycji poszukaj firmy bądź firm, które będą budowały dom. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo może się wówczas okazać, że wszystkie
będą już wynajęte.

9. Przy wyborze nie kieruj się tylko ceną. Najlepiej wynajmij firmę z polecenia. Popytaj znajomych, rodzinę, którzy budowę domu mają już za sobą.

10. Spisz umowę z wykonawcą. Dokładnie zapiszcie w niej, co firma przez ciebie wynajęta ma zrobić i za jakie pieniądze. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień.

11. Prace budowlane zaczynamy od wytyczenia przebiegu fundamentów. Może to wykonać uprawniony
do tego geodeta.

12. Bądź na bieżąco z prasą budowlaną, interesuj się tym, co dzieje się na twojej budowie, doglądaj jej nawet codziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska