Park Narodowy Puszczy Śląskiej mógłby powstać na Opolszczyźnie. Gdzie?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Stobrawski Park Krajobrazowy istnieje od 1999 r. Obejmuje ponad 52 tys. ha. To na jego terenie mógłby zostać wydzielony park narodowy. archiwum SPK
W Śląskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej na Nizinie Śląskiej dotychczas nie utworzono parku narodowego. Od kilku lat taki pomysł poddają pod rozwagę opolscy przyrodnicy. Temat wrócił przy okazji odkrycia rysia w stobrawskich lasach.

Rysia na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w listopadzie zauważył opolski biolog dr Grzegorz Kłys. - To dobry znak na powrót tych dzikich kotów do naszych lasów - mówił.

Obecność zwierzęcia potwierdził pracownik Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, a pod naszym tekstem o tej obserwacji pojawił się też taki komentarz: "5 stycznia widziałem podobne zwierzę przy drodze "na wysokości" starej cegielni na Ligocie Dolnej, koło Kluczborka".

Gdyby ten największy europejski dziki kot zadomowił się w opolskich lasach, mógłby być kolejną atrakcją parku narodowego na Opolszczyźnie. Pomysł jego utworzenia zaprezentowali kilka lat temu przyrodnicy z Uniwersytetu Opolskiego i Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, wśród nich dr Grzegorz Kłys i Ireneusz Hebda, dyrektor parku.

Czy powstanie Park Narodowy "Puszczy Śląskiej"?

Przy okazji opowieści o rysiu dr Kłys przypomniał o tej inicjatywie.

"W Śląskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej na Nizinie Śląskiej dotychczas nie utworzono parku narodowego, mimo że znajdują się tu enklawy przyrody o unikatowej w skali kraju wartości oraz o zakorzenionych w świadomości mieszkańców regionu wartościach przyrodniczo-kulturowych" - pisali w 2016 roku w Acta Geographica Silesiana Ireneusz Hebda, Grzegorz Kłys i Arkadiusz Nowak.

I dalej podawali, że "na proponowanym do ochrony obszarze występuje około 50 gatunków roślin prawnie chronionych, 16 gatunków z Polskiej Czerwonej Listy oraz około 130 gatunków rzadkich. Do rozrodu przystępuje tu około 250 chronionych gatunków zwierząt (w tym 165 gatunków ptaków). Wśród nich jest 47 gatunków z krajowych czerwonych list oraz 18 gatunków bliskich zagrożenia w swoim globalnym zasięgu".

Wskazywali, że ochronie w ramach parku powinien podlegać jeden z większych i ważniejszych w południowej Polsce obszarów wydmowych, a siecią obszarów chronionych „Natura 2000” objęte są już „Grądy Odrzańskie” (ze względu na ochronę ptaków), „Lasy Barucickie” (specjalne siedliska) oraz „Łąki w okolicach Karłowic nad Stobrawą”.

Park Narodowy "Puszczy Śląskiej" miałby zostać wydzielony ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Dr Grzegorz Kłys mówi, że są ku temu idealne warunki, bo wskazany obszar jest słabo zaludniony. - Jedynym problemem może być zaprzestanie eksploatacyjnej gospodarki leśnej na tym terenie, ale park przyciągnie turystów, więc w ogólnym rozrachunku przyniesie także korzyści ekonomicznie - przekonuje dr Kłys.

Trwa głosowanie...

Czy powinien zostać utworzony Park Narodowy na Opolszczyźnie?

Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, pytany o szanse na realizację pomysłu utworzenia parku narodowego w Opolskiem mówi, że potrzebne jest do tego zaangażowanie naukowych, organizacji ekologicznych, ale też przyzwolenie społeczeństwa.

- Przed złożeniem wniosku konieczne jest przeprowadzenie badań, inwentaryzacja zasobów przyrodniczych, waloryzacja pod kątem utworzenia parku narodowego i wreszcie złożenie wniosku - wyjaśnia.

Stobrawski Park Krajobrazowy jest jednym z największych w kraju - zajmuje 52 636,5 ha. Występują w nim m.in.: długosz królewski, kotewka orzech wodny, salwinia pływająca, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, rosiczka okrągłolistna, centuria pospolita, łuskiewnik różowy oraz liczne storczyki. Żyje na przykład: wydra, bóbr, kormoran, bielik i zimorodek oraz największa ważka europejska – husarz władca.

Ziemia polskich rolników warta miliony

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Park Narodowy to niech dla żbików na Zolibirzu zakładają, ale nie na Śląsku gdzie wszystkie lasy to tylko przemysłowa sosna.

G
Gość
23 stycznia, 21:34, Zenon Kliszczak:

niestety pod rządami anty Polskiego PiS który ma na celu niszczenie Polski szanse na taki park są ZEROWE!

A jakie korzyści byłyby z utworzenia Parku Narodowego? Widać, że nie ma Pan pojęcia jakie ograniczenia dla mieszkańców przyniosłoby utworzenie Parku Narodowego.

Z
Zenon Kliszczak

niestety pod rządami anty Polskiego PiS który ma na celu niszczenie Polski szanse na taki park są ZEROWE!

G
Gość

Osoby, które bardzo entuzjastycznie podchodzą do utworzenia Parku Narodowego na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (w tym osoby, które odpowiedziały "Tak" w ankiecie w tym artykule) zapewne nie mieszkają na tym obszarze, albo nie wiedzą jakie ograniczenia obowiązują na terenie Parku Narodowego. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody "W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:

- budowy lub przebudowy obiektów budowlanych i urządzeń technicznych,

z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom parku narodowego albo

rezerwatu przyrody;

- zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, jeżeli zmiany te nie służą

ochronie przyrody;

- prowadzenia działalności wytwórczej, handlowej i rolniczej, z wyjątkiem miejsc

wyznaczonych w planie ochrony;

- stosowania chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin i nawozów"(czyli likwidacja rolnictwa);

"- ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem,

z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku

narodowego;

- organizacji imprez rekreacyjno-sportowych – w parku narodowym bez zgody

dyrektora parku narodowego".

Osobom niezorientowanym chciałbym dodać, że Stobrawski Park Krajobrazowy jest to normalnie zaludniony obszar na terenie gmin: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Kluczbork, Lasowice Wielkie, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Murów, Pokój, Popielów, Świerczów, Wołczyn.

G
Gość
https://airly.org/map/pl/#50.6616727926,17.9316057108 - Opole
S
STE

Pomysł bardzo fajny, ale jest jedno "ale" a nawet dwa:

1) tartak Stora Enso w Murowie, w samym środku przyszłego parku, przerób do 200 tys m3 rocznie

2) leśnicy w parku narodowym zarabiają o wiele mniej niż ci z lasów gospodarczych, będzie opór.

Dodaj ogłoszenie