Perseidy 2018 – w sierpniu noce spadających gwiazd! Gdzie i kiedy oglądać Perseidy? Przygotuj się na deszcz meteorów!

js
Perseidy 2018 - noc spadających gwiazd rozpocznie się o godz. 16:00 12 sierpnia 2018 r.
Perseidy 2018 - noc spadających gwiazd rozpocznie się o godz. 16:00 12 sierpnia 2018 r. Flickr.com
Perseidy można oglądać w sierpniu. Już teraz zaczęły się noce spadających gwiazd! W 2018 r. rój Perseidów wyjątkowo nas rozpieszcza. Nie wiesz, gdzie i kiedy oglądać Perseidy? Chcesz czerpać przyjemność z sierpniowych nocy spadających gwiazd, ale nie umiesz znaleźć meteorów? Spadające Perseidy to zjawisko, którego nie można przegapić! W naszym artykule dowiesz się, gdzie i kiedy oglądać Perseidy. Podpowiadamy, kiedy jest najbardziej obfita noc spadających gwiazd. Doradzimy ci też, w jaki sposób przygotować się do obserwacji!

Perseidy 2018 – noc spadających gwiazd w 2018 to fascynujące zjawisko!

Noce spadających gwiazd fascynują ludzi od zarania dziejów. Deszcze meteorów kojarzyły się z ważnymi wydarzeniami. Dziś już wiemy, że to nie gwiazdy spadają z nieba - to meteory przechodzą przez ziemską atmosferę. Co ciekawe, niekoniecznie za jasny ślad na niebie odpowiadają duże obiekty. Bardzo często specyficzny rozbłysk to zaledwie drobina pyłu (nie większa od ziarenka piasku).

Najciekawsze są roje Perseidów. To najjaśniejszy rój meteorów, jaki można oglądać w Polsce. W sierpniu, podczas szczytu, może ich spadać nawet 120 na godzinę. Pierwsze Perseidy można oglądać już w lipcu (pojawiają się mniej więcej w połowie miesiąca). W tym roku najbardziej obfita noc spadających gwiazd przypada na środek sierpnia. Już w ten weekend można obserwować prawdziwy rój Perseidów!

Perseidy 2018 – kiedy oglądać noc spadających gwiazd? O której godzinie się rozpocznie?

Noce spadających gwiazd już się rozpoczęły. Meteory możemy oglądać przez całą noc. Szczyt roju Perseidów przypada na noc z niedzieli na poniedziałek. W nocy z 12 na 13 sierpnia 2018 r. można oglądać największe natężenie spadających gwiazd! Deszcz rozpocznie się o godz. 16:00. Najwięcej meteorów będzie spadało ok. godz. 21:00.

Co ważne – także na kilka dni przed szczytem roju oraz na kilka dni po obserwacje będą wyjątkowo ciekawe. W tym roku obserwacje będą satysfakcjonujące z różnych względów:

  • noc z 12 na 13 sierpnia 2018 r. to noc tuż po nowiu księżyca. Niebo będzie więc wyjątkowo ciemne. Blask srebrnego Globu nie zaburzy obserwacji.
  • Perseidy 2018 będą najintensywniejsze w nocy, a nie – jak to się zdarza zwykle – w ciągu dnia.

Perseidy 2018 – gdzie je oglądać? W którą stronę nieba patrzeć?

Perseidy 2018 będą widoczne na całym niebie. Co prawda ich radiant (czyli punkt przecięcia ich drogi) leży w Perseuszu (stąd ich nazwa), ale dla amatorów astronomii nie powinno mieć to znaczenia. Meteory pojawiają się w różnych częściach nieba. Dlatego im większą jego część można oglądać, tym lepiej.

Co ważne, Perseidy to jasne meteory, ale blask wielu z nich nie jest w stanie przebić się przez światła miasta. Dlatego podczas nocy spadających gwiazd lepiej wybrać się tam, gdzie jest jak najmniej sztucznego światła.

Perseidy 2018 – najważniejsze porady podczas obserwacji

Żeby obserwacje Perseidów można było uznać za satysfakcjonujące, trzeba się dobrze przygotować. O czym warto pamiętać?

  1. Wybierz miejsce oddalone od sztucznego światła. Najlepiej Perseidy widać na wsi lub wysoko w górach.
  2. Możesz zabrać ze sobą lornetkę – pamiętaj jednak, że Perseidy spadają w różnych częściach nieba. Nie ma jednego miejsca, z którego wydostaje się najwięcej meteorów.
  3. Zabierz koc i termos. Nawet podczas letnich nocy można zmarznąć.
  4. Obserwuj jak najwięcej nieba. Perseidy pojawiają się nagle, w różnych jego częściach. Z tego powodu nie jest najlepszym pomysłem obserwowanie nieba np. między drzewami.
  5. Przy okazji nocy spadających gwiazd możesz także spróbować znaleźć inne ciekawe obiekty północnego nieba. Spróbuj znaleźć tzw. trójkąt letni (czyli zestaw trzech gwiazd – Altaira, Deneba i Wegę – z trzech gwiazdozbiorów – Orła, Łabędzia i Lutni). Latem, poza miastem, pięknie prezentuje się Droga Mleczna. Ciągle dobrze widać Marsa, który w sierpniu znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca.

Noc spadających gwiazd 2018 – najlepsze miejsca do obserwacji Perseidów

W Polsce jest tylko kilka miejsc, które są wolne od sztucznego światła. Z roku na rok takich lokalizacji ubywa – od wielu lat astronomowie alarmują, że zanieczyszczone przez blask miast niebo nie można poprawnie obserwować.

W tych miejscach obserwacje są najlepsze!

  • Izerski Park Ciemnego Nieba (zachodnie części Sudetów);
  • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”;
  • rejon dawnej wsi Bukowiec (1,5 km od granicy polsko-ukraińskiej).

Najciekawsze zjawiska astronomiczne, kiedy je oglądać? WIDEO:

Perseidy czy flawonoidy? Czy wiesz, co widzisz na niebie? Test wiedzy astronomicznej [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska