Piękna pogoda i cudowne widoki. Tak się relaksowaliście w niedzielę nad Jeziorem Nyskim

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Niedzielne popołudnie nad Jeziorem Nyskim.
Niedzielne popołudnie nad Jeziorem Nyskim. Anna Gryglas
Słoneczna niedziela przyciągnęła tłumy spacerowiczów nad Jezioro Nyskie. Na plaży i ścieżkach wokół akwenu można było spotkać wypoczywających nie tylko z naszego regionu. Nic w tym dziwnego ponieważ Jezioro Nyskie to jeden najbardziej urokliwych zbiorników południowej Polski.

Riwiera Nyska, Błękitna Zatoka

Aż 12 stopni powyżej zera wskazywały dziś termometry w okolicy Nysy. Wysoka - jak na luty- temperatura w połączeniu z praktycznie bezchmurnym niebem i pięknym słońcem sprawiła, że warunki do spacerów były idealne.

Dlatego też nie brakowało chętnych na na niedzielny spacer nad Jeziorem Nyskim. Cudowna wiosenna aura sprawiła, że po tradycyjnym rodzinnym obiedzie wiele osób wybrało się na przechadzkę. Najpopularniejszym kierunkiem jak zawsze okazała się plaża w Skorochowie, gdzie zaobserwowaliśmy masę ludzi.

Wiele osób maszerowało wzdłuż wałów czy w okolicy Głębinowa, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Rity. Popularną destynacją była też stacja Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie można podziwiać piękne łodzie.

Jezioro Nyskie to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo obszarów wodnych na Opolszczyźnie. Zwane jest również Głębinowskim lub Zbiornikiem Nysa.

Prezentuje się pięknie nie tylko latem, ale także jesienią czy zimą. Nieważne czy odwiedzacie Nyską Riwierę czy Błękitną Zatokę. Każde z tych miejsc ma swój czar i urok.

Przypomnijmy, że Jezioro Nyskie to jeden z trzech największych na Opolszczyźnie zbiorników retencyjnych o powierzchni 20 km kwadratowych i głębokości dochodzącej do 15 metrów.

Historia jeziora

Powstało w 1971 roku. Zalany obszar pokryty był głównie lasem, ale konieczne było również zatopienie kilku wiosek. Obecnie Jezioro Nyskie wraz sąsiednim Jeziorem Otmuchowskim i przyległymi terenami wchodzi w skład Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.

Przepływa przez nie Nysa Kłodzka, u wylotu której zbudowano zaporę wodną o wysokości 14 metrów oraz niewielką elektrownię wodną o mocy 3 MW. Północne brzegi jeziora to ulubione tereny wypoczynkowe mieszkańców Nysy oraz turystów z regionu i całego kraju.

W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy plenerowe. Najbardziej widowiskową jest z pewnością Festiwal Ognia i Wody, kiedy niebo rozświetla się setkami ogni sztucznych odbijających się w tafli jeziora (źródło:Nysa.eu)

Co jest jeszcze wyjątkowego w tym zbiorniku? Jezioro Nyskie ma wiele twarzy. Zachodnia część jeziora ma zdecydowanie bardziej dziki charakter niż północne, turystyczne brzegi jeziora.

Zbyt rzadko tam zaglądacie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska