Czeska korona zwyżkuje, co ma swoje konsekwencje gospodarcze. Jednym z nich jest tłum Czechów w polskich, przygranicznych sklepach, którzy szturmują je już od ponad roku. Gorzej, kiedy polscy turyści muszą zapłacić za obiad na górskiej wycieczce. Jeszcze gorzej, gdy ktoś będzie chciał sobie kupić „chałupę” w czeskich górach i dojeżdżać do niej z Opola czy Nysy.
Walory przyrodnicze i widokowe takich nieruchomości często są na wysokim poziomie, ale ceny zakupu również. Czesi bardzo starannie odnawiają stare domy, aranżują je na nowo, wyposażają w nowoczesne meble i sprzęty. I domagają się potem wysokiej ceny.
Drogo wyceniane są także przedwojenne czy nawet XIX wieczne domy dopiero przeznaczone do remontu, często wyposażone jeszcze w stare meble i sprzęty. W tym przypadku duży wpływ na cenę ma lokalizacja, atrakcyjne widoki, dostępność komunikacyjna. Niektóre z takich lokalizacji można przerobić na pensjonat.
Polacy mogą bez żadnych przeszkód prawnych kupować nieruchomości na terenie Czech. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem agencji nieruchomości, ale wtedy będziemy musieli zapłacić prowizje pośrednikowi.
Tak wyglądają domy wystawione na sprzedaż