sportowy24
  Piłka nożna. Poszukiwacze młodych pereł. Tak działa na...

  Piłka nożna. Poszukiwacze młodych pereł. Tak działa na Opolszczyźnie Mobilna Akademia Młodych Orłów

  Wiktor Gumiński

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Piłka nożna. Poszukiwacze młodych pereł. Tak działa na Opolszczyźnie Mobilna Akademia Młodych Orłów
  1/35
  przejdź do galerii

  ©Wiktor Gumiński

  Projekt „Mobilnej Akademii Młodych Orłów” działa w województwie opolskim od marca 2018 roku. Ma on na celu znalezienie najbardziej perspektywicznych młodych piłkarzy w regionie oraz systematyczne kształcenie trenerów piłki nożnej, nauczycieli wychowania fizycznego oraz rodziców, opiekunów - pasjonatów. Odpowiadają za to trenerzy Wojciech Morka i Andrzej Konwiński.
  - W tym projekcie nie chodzi o odniesienie osobistego sukcesu - zastrzega Konwiński. - Polski Związek Piłki Nożnej wyszedł z założenia, że odpowiednio uświadomieni trenerzy będą lepiej szkolić młodzież, co następnie przełoży się na poprawę wyników reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych. Naszym zadaniem będzie więc inspirowanie szkoleniowców czy też nauczycieli wychowania fizycznego do prowadzenia właściwego szkolenia oraz wyszukiwanie najbardziej uzdolnionej młodzieży we wszystkich powiatach wchodzących w skład województwa opolskiego.

  W każdym miesiącu duet Morka-Konwiński prowadzi 12 zajęć, co oznacza, że po razie odwiedza każdy z powiatów w województwie opolskim.
  W trakcie ich trwania najpierw odbywa się część teoretyczna, której celem jest przedstawienie, przy pomocy prezentacji multimedialnej, omawianego na danym spotkaniu tematu. Następnie odbywa się część praktyczna, dzieląca się na trening pokazowy oraz grę selekcyjną, podczas której ci dwaj trenerzy oceniają postawę poszczególnych młodych zawodników.

  Czynią to w skali 1-10. Piłkarze, którzy dostaną przynajmniej notę 5, są automatycznie wpisywani do Internetowego Systemu Obserwacji i Skautingu. To oznacza ni mniej, ni więcej tyle, że będą dalej obserwowani przez skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jeżeli natomiast któryś z graczy dostanie od duetu Morka-Konwiński notę 7 lub wyższą, świadczy to o tym, że ich zdaniem już prezentuje poziom reprezentacyjny.

  - Wszyscy trenerzy drużyn młodzieżowych powinni najmocniej koncentrować się na swoim najlepszym, najbardziej perspektywicznym zawodniku - mówi Konwiński. - Ich zadaniem jest bowiem zrobienie wszystkiego, by taki zawodnik dotarł na jak najwyższym poziom, najlepiej przynajmniej na szczebel centralny.

  Co jednak również istotne, zajęcia w ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów zawsze prowadzone są popołudniami, tak aby ich uczestnicy kosztem uczestnictwa w nich nie musieli opuszczać lekcji w szkole. Mimo bardzo sympatycznej atmosfery podczas zajęć piłkarskich z dziećmi, trenerzy z Opolszczyzny nie są jednak zbyt pobłażliwi przy wystawieniu im końcowych not.

  - Przy ocenianiu zawodników jesteśmy naprawdę bardzo ostrożni - podsumowuje Konwiński, który przed przystąpieniem do projektu był w województwie opolskim znany przede wszystkim z pracy w MKS-ie Kluczbork.


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal