Pilotaż: W szpitalu przy ul. Wodociągowej w Opolu chcą leczyć udary na światowym poziomie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Archiwum
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu od miesiąca uczestniczy w pilotażu leczenia ostrej fazy udaru metodą trombektomii. Dzięki temu pacjenci z Opolszczyzny zyskują dostęp do terapii według światowych standardów.

Opolski szpital przy Wodociągowej jest jedną z 17 placówek w kraju uczestniczących w pilotażu, które całodobowo ratują w ten sposób zdrowie i życie pacjentów.

Trombektomia, na świecie stosowana jako najnowocześniejsza standardowa metoda, pozwala uniknąć tego, czego w udarze boimy się najbardziej, czyli paraliżu. Dzięki niej chory ma szanse na normalne funkcjonowanie.

Od 2005 roku w opolskim szpitalu stosowana jest tromboliza, która polega na rozpuszczeniu skrzepów zatykających tętnice w mózgu. Trombektomia to ich mechaniczne usunięcie. Opolski szpital od 9 lat wykonuje również te zabiegi.

Celem pilotażu jest stworzenie precyzyjnych zasad współpracy ośrodków leczniczych w regionie tak, aby pacjent o każdej porze dnia i nocy mógł trafić w ręce zespołu, który szybko „wyciągnie” mu złowrogi skrzep z naczyń mózgu.

- Mamy znakomity zespół medyczny, sprzęt i warunki, by tak leczyć pacjentów. Stworzyliśmy także neurochirurgiczne zaplecze operacyjne na wypadek ewentualnych powikłań - mówi Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitala przy Wodociągowej.

- W pilotażu chodzi o to, by zebrać doświadczenie. Tu trzeba spełnić jednocześnie wiele kryteriów dotyczących transportu pacjenta, diagnostyki, przygotowania zabiegu, postępowania po zabiegu itd. Zgranie tych elementów trzeba wypracować - wskazuje.

- To wymaga reorganizacji całego systemu - dodaje Anna Bieniasiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. - Trzeba pamiętać, że wszystkie działania odbywają się pod presją czasu, bo skuteczne leczenie można wdrożyć w ciągu zaledwie kilku godzin od wystąpienia udaru.

- Udary to druga co do częstości przyczyna zgonów u osób starszych i pierwsza przyczyna ich niedołęstwa - mówi Sławomir Romanowicz, ordynator oddziału udarowego WSS w Opolu. - W Polsce notuje się 75-90 tys. zachorowań na udar rocznie, z czego 85 proc. to udary niedokrwienne - wylicza.

Do trombektomii kwalifikuje się 15-28 proc. pacjentów. Opolski szpital leczy rocznie około półtora tysiąca chorych z udarem. Pilotaż zaplanowano na 3 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska