PITy. Emeryt odlicza na zdrowie

Redakcja
Składając zeznanie roczne, nadal możemy pomniejszyć swój dochód o wydatki związane z rehabilitacją.

DLA KOGO ULGA REHABILITACYJNA

Żeby skorzystać z odliczeń w ramach ulgi za rehabilitację, koniecznie trzeba mieć jeden z tych dokumentów:

orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności;
decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną;
orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia;
orzeczenie o niepełnosprawności, wydane na podstawie przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 1997 roku.

WAŻNE

WAŻNE

Ulga rehabilitacyjna nie przysługuje w związku z posiadaniem grupy inwalidzkiej, lecz w związku z wydatkami ponoszonymi przez niepełnosprawnego, który taką grupę posiada, lub osobę, na której utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny.
Odliczeniu podlegają tylko te wydatki, które nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy, odliczyć można jedynie różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

WARTO WIEDZIEĆ: Emeryci mogą odliczyć sobie od dochodu 2280 zł, jeśli np. dojeżdżali na zabiegi własnym autem. Nie mieszczą się tu wyjazdy na wizyty do lekarza - konsultacje, których celem jest rozpoznanie bieżącego stanu zdrowia, wskazanie dalszego sposobu leczenia itp.
Co prawda, nie ma ustawowego obowiązku udokumentowania wydatków na dojazdy na zabiegi.
Ale fiskus może nas czasem poprosić o uprawdopodobnienie odbycia rehabilitacji, np. o kartę zabiegową lub zaświadczenie lekarskie.
Można też odliczyć wydatki na leki. A konkretnie nadwyżkę powyżej 100 złotych miesięcznie.

PAMIĘTAJMY: Muszą to być wydatki poniesione na leki przepisane przez lekarza specjalistę, który zaleci nam ich stosowanie stale lub czasowo. Zakupy te muszą być też udokumentowane imiennymi fakturami z apteki.
Swoje odliczenia trzeba wykazać nie tylko w PIT-37, ale też w załączniku PIT/O.

Darujmy na pożytek!
Także emeryci rozliczający się z fiskusem mogą podarować jeden procent organizacji pożytku publicznego.

UWAGA: Organizacja, którą chcemy obdarować, musi znajdować się w wykazie ministra pracy i polityki społecznej. Jest on dostępny na stronie:
www.mpips.gov.pl/bip.
O wykaz ten można też poprosić w urzędach skarbowych.

NOWOŚĆ: Z zeznań podatkowych zniknęła rubryka, w której dotychczas podawaliśmy nazwę organizacji. Czasami były one bowiem zbyt długie i nie mieściły się, dochodziło też do pomyłek podczas ich wpisywania. Teraz wystarczy, że podamy numer wpisu organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego.
W PIT-37 wyodrębniona jest również rubryka, w której możemy podać dodatkowe informacje, np. wskazać konkretny cel, na który mają trafić podarowane przez nas pieniądze. Obdarowany może uwzględnić naszą sugestię, ale nie musi.

ZAOKRĄGLAJMY: Obliczony 1 procent z naszego podatku musimy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Wypełniając zeznanie, pan Andrzej może zdecydować, czy chce się ujawnić jako darczyńca, wówczas organizacji zostaną przekazane jego dane: imię, nazwisko, adres, a także wysokość przekazanej kwoty.

PAMIĘTAJMY: W jednym zeznaniu lub w jego korekcie możemy wskazać tylko jedną organizację. Ale jeżeli składamy kilka zeznań - a tak się czasem zdarza - w każdym z nich możemy podać inną organizację.

Odliczysz bez limitu

W ramach ulgi rehabilitacyjnej w całości można odliczać wydatki na:

adaptację i wyposażenie mieszkań do potrzeb niepełnosprawnych;
przystosowanie aut pod potrzeby wynikające z niepełnosprawności;
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;
zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym;
odpłatność za pobyt na leczeniu w uzdrowisku, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych
odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne;
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Odliczysz z limitem

Część poniesionych kosztów można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej tylko do wysokości 2280 zł:

opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa;
utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa, psa przewodnika;
używanie samochodu, stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną z I lub II grupą albo dzieci niepełnosprawne do 16. roku życia.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska