Planujesz remont? Jak wybrać fachowca?

Jarosław Staśkiewicz [email protected] 77 44 43 425
- I najważniejsze, dziś każdy szanujący się wykonawca nie pije w pracy piwa - radzi pan Marcin. (fot. Jarosław Staśkiewicz)
- I najważniejsze, dziś każdy szanujący się wykonawca nie pije w pracy piwa - radzi pan Marcin. (fot. Jarosław Staśkiewicz)
Planujesz większy remont? Zanim zabierzesz się sam za kucie w ścianach, pomyśl, czy nie warto zlecić prac profesjonalistom.

Uzbieraliśmy pieniądze na wymarzony remont łazienki, chcemy przygotować kuchnię na nowe meble albo planujemy zmienić wszystkie podłogi? Zanim zdecydujemy się, komu powierzyć nasze mieszkanie, posłuchajmy kilku rad fachowca.

Zobacz: Dom czy mieszkanie? Zależy na co cię stać

- Większość osób przy takim wyborze kieruje się, co naturalne, ceną usług - mówi Marcin Micuła, właściciel brzeskiej firmy remontowo-budowlanej. - Trzeba jednak uważać, żeby w ten sposób nie przepłacić. Na rynku jest bowiem wielu fachowców, którzy nie mają zarejestrowanej działalności, nie wystawiają faktur, nie udzielają gwarancji. Dziś ich usługa będzie tania, ale za kilka miesięcy, kiedy fuszerka wyjdzie na wierzch, nie będzie komu jej poprawiać. I zapłacimy drugi raz.

Dlatego pan Marcin radzi wybierać sprawdzone na rynku i legalnie działające firmy.

- Takiemu wykonawcy, udzielającemu dwuletniej gwarancji, poprawianie po sobie po prostu się nie opłaca. Taniej jest zrobić swoją robotę solidnie, ale raz - dodaje Micuła.

Ale to nie jedyna zaleta wynajmowania firm.

- Jest kilka elementów, na których możemy dzięki temu zaoszczędzić - tłumaczy. - Na przykład ceny materiałów. Możemy próbować kupować je samodzielnie, ale z doświadczenia wiem, że w supermarketach budowlanych tańsze są tylko produkty z „gazetkowej” promocji. W ten sposób można np. dostać tanie drzwi, ale sprzedawca odbije sobie na okuciach, futrynach, zawiasach zamkach. Tymczasem firmy usługowe mają zwykle rabaty w hurtowniach budowlanych, dzięki czemu klient może znacznie zaoszczędzić na materiałach.

Kolejna sprawa to podatek VAT

Kilka lat temu rząd podwyższając podatek na materiały budowlane z 7 na 22 procent dał osobom remontującym mieszkania i domy możliwość odzyskiwania tej różnicy. W styczniu ten przepis przestał obowiązywać.

Zobacz: Opolszczyzna. Mieszkania do remontu są tańsze

- I teraz to firmy, dzięki możliwości odliczania VAT-u, mogą oferować klientom rabaty - tłumaczy pan Marcin.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na firmę, pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej. Jedno z kryteriów, to termin - jeśli ktoś jest gotowy rozpocząć u nas remont od jutra, oznacza to niechybnie, że nie ma roboty. To powinno obudzić w nas niepokój.

Czy mimo wszystko opłaca się więc oddawać łazienkę w ręce fachowców, którzy dorabiają popołudniami? Tylko wtedy, jeśli to drobny remont, a wykonają go sprawdzeni ludzie.

Co więcej, jeżeli mamy odrobinę zdolności i podstawowy sprzęt, niewielkie naprawy warto zrobić samodzielnie - na pewno będzie najtaniej. A gwarancję będziemy mieli dożywotnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska