Płatny urlop na chore zwierzęta domowe - na psa lub kota. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wzięcie płatnego urlopu celem opieki nad zwierzęciem nie jest jeszcze możliwe w żadnym europejskim kraju.
Wzięcie płatnego urlopu celem opieki nad zwierzęciem nie jest jeszcze możliwe w żadnym europejskim kraju. unsplash
Płatny urlop po to, by zaopiekować się zwierzęciem? Aktualnie nie jest to jeszcze możliwe w żadnym europejskim kraju. W Polsce pojawił się jednak specjalny projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie takiego płatnego urlopu. Z tej możliwości miałyby korzystać osoby posiadające zwierzę domowe. Jest to projekt obywatelski. Trwa zbieranie podpisów pod propozycją nowego prawa. Jeżeli uda się ich zebrać 100 tys. - projektem zajmie się parlament.

Spis treści

Dodatkowe dni wolne na opiekę nad psem lub kotem - dlaczego pojawiła się taka propozycja?

Pomysł wprowadzenia do Kodeksu pracy dodatkowych, płatnych urlopów na opiekę nad czworonożnymi podopiecznymi wyszedł z Fundacji Centaurus.

„Jako miłośnicy zwierząt wiemy, że nasi futrzani przyjaciele są członkami rodziny. Przynoszą nam radość, komfort i bezwarunkową miłość. Więc to naturalne, że chcemy się nimi opiekować, kiedy są chore. Niestety, nie wszyscy pracodawcy czują to samo. Dlatego też rozpoczynamy petycję o płatny urlop medyczny dla pracowników, którzy muszą zabrać swoje zwierzęta do weterynarza w nagłym wypadku” - czytamy na oficjalnej strony internetowej fundacji.

Jak podkreślają autorzy pomysłu, ponieważ musimy chodzić do pracy - zostanie w domu może być trudną do podjęcia decyzją.

„Niestety, dla większości z nas wybór jest jasny. Musimy iść do pracy. Ale co by było, gdyby istniała inna opcja?" - zastanawiają się inicjatorzy projektu.

Zwolnienie lekarskie z powodu choroby psa lub kota — jak miałoby wyglądać w praktyce?

Możliwość wzięcia urlopu na udomowione zwierzę będzie w przypadku choroby lub wypadku zwierzaka. Dodatkowe dni wolne miałyby otrzymać także osoby adoptujące zwierzę ze schroniska po to, by pomóc zwierzęciu w zaadoptowaniu się do nowych warunków. Pomysłodawcy projektu nowego prawa są związani z Fundacją Centaurus.

Zwolnienie lekarskie miałoby zawierać dowód pilnej procedury weterynaryjnej, takiej jak szczepienia, badania lekarskie itp. Te dokumenty zapewniłyby pracodawcy odpowiednią dokumentację do płatnego urlopu. Praca nie powinna karać pracowników za pilną opiekę nad jakimkolwiek zwierzęciem. Wynagrodzenie obejmowałoby stałą stawkę godzinową dla pracowników godzinowych i tylko na czas trwania nagłego wypadku medycznego – czytamy na oficjalnej stronie fundacji.

Propozycja dotyczyć ma możliwości wzięcia urlopu celem opieki nad zwierzęciem.

- Byłby on udzielany przez zakład pracy na podstawie zaświadczenia wystawianego przez wyznaczonego lekarza weterynarii. Poświadczałby on pilność wykonanej procedury medycznej – tłumaczy Norbert Zielmlicki z Centaurusa cytowany przez portal money.pl.

Dokument miałby wystawiać specjalnie uprawniony do tego weterynarz. Zaświadczenie nie mogłoby być podpisywane przez każdego lekarza zajmującego się zwierzętami, a pracownik miałby dostać do 70 proc. swojej wypłaty za dzień.

Obowiązki właściciela zwierząt - jakie są w świetle polskiego prawa?

Posiadanie zwierzęta to dla właściciela także konkretne obowiązki prawne, które precyzuje m.in. ustawa o ochronie zwierząt.

art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

art. 9. 2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

art. 10a. Zabrania się:

  • wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
  • prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
  • wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

Ustawa ta definiuje również takie pojęcie, jak „rażące zaniedbanie”. Jest to:

„drastyczne odstępstwo od określonych w ustawie norm postępowania ze zwierzęciem, a w szczególności w zakresie utrzymywania zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nieleczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie”.

Centaurus jest fundacją i działa w Polsce od 17 lat. Pod propozycja ustawy udało się już zebrać ponad 26 tys. podpisów obywateli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płatny urlop na chore zwierzęta domowe - na psa lub kota. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska