Refundacja okularów. Pieniądze nie tylko dla pracownika ale także dla emerytów. Sprawdź ile pieniędzy możesz otrzymać z firmy oraz NFZ

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Kwota dofinansowania na NFZ jest uzależniona od wady wzroku pacjenta. Z kolei w przypadku zwrotu od pracodawcy, kwota uzależniona jest od wewnętrznego regulaminu. Najczęściej jest to 200- 300 zł ale może być więcej.
Kwota dofinansowania na NFZ jest uzależniona od wady wzroku pacjenta. Z kolei w przypadku zwrotu od pracodawcy, kwota uzależniona jest od wewnętrznego regulaminu. Najczęściej jest to 200- 300 zł ale może być więcej. Piotr Hukało/ Polska Press
Dofinansowanie do okularów można otrzymać w postaci dodatkowych środków finansowych. Mogą starać się o nie zarówno emeryci, jak i pracownicy spędzający przy komputerze co najmniej 4 godziny, czyli połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jak skorzystać z dodatkowych pieniędzy? Ile wynosi dofinansowanie do okularów 2024? Podajemy warunki, jakie trzeba spełnić.

Spis treści

Dofinansowanie do okularów od pracodawcy. Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy

Obowiązki pracodawcy wynikają z Kodeksu Pracy i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Zatrudniający ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

– Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego – czytamy w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Zobowiązuje to pracodawcę do zapewnienia okularów korygujących wzrok. Aby było to możliwe najpierw wyniki badań okulistycznych muszą wskazać, że istnieje taka potrzeba.

Rozporządzenie nie precyzuje dokładnie, w jakiej wysokości ma nastąpić refundacja. Zależy to od pracodawcy, dlatego średnie i duże przedsiębiorstwa często posiadają specjalne zarządzenia wydawane przez kierownictwo firmy, które to uszczegóławiają. Jako dodatek do zarządzenia możemy często znaleźć wzór formularza wniosku o dofinansowanie.

Znajdują się tam często również informacje o procedurze obowiązującej w przedsiębiorstwie oraz innych niezbędnych dokumentach. Informacji o dofinansowaniu możemy także szukać w regulaminie pracy lub u pracowników działu kadrowego.

Konieczne będzie z pewnością posiadanie odpowiedniej faktury potwierdzającej zakup okularów.

Warto pamiętać, że nie zawsze zaświadczenie od lekarza zobowiązuje pracodawcę do dopłacenia do okularów pracownika. Dzieje się tak, ponieważ rozporządzenie stanowi, że musi się to odbyć w ramach profilaktycznych badań pracowniczych, takich jak badania:

  • wstępne,
  • okresowe,
  • kontrolne.

Dofinansowanie do okularów z NFZ. Skorzystają także emeryci

Dofinansowanie do okularów możemy także zdobyć z Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety dotyczy ona jedynie szkieł, oprawki nie są refundowane. Niewątpliwie zaletą jest to, że nie trzeba pracować przed monitorem, aby z refundacji skorzystać.

  • Aby otrzymać refundację konieczne będzie otrzymanie recepty na okulary od okulisty, który współpracuje z NFZ. Umówienie wizyty u takiego specjalisty może oznaczać dłuższe oczekiwanie na badanie.
  • W kolejnym kroku trzeba będzie udać się do lokalnego oddziału NFZ. To właśnie tam będziemy mogli potwierdzić refundację.
  • Następnie okulary należy kupić u optyka, który ma podpisana umowę z NFZ.

Warto w tym miejscu nadmienić, że dofinansowanie może objąć także sytuację, w której byliśmy prywatnie u okulisty. Wówczas konieczne będzie udanie się do placówki NFZ, aby potwierdzić zlecenie. Jeżeli potwierdzenie przebiegnie pomyślnie – będziemy mogli kupić okulary u optyka realizującego recepty z funduszu.

Dofinansowanie do okularów z PFRON. Dla kogo?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych również dofinansowuje okulary. Co ważne, trzeba mieć przyznane orzeczenie o niepełnosprawności.

Niepełnosprawność bezpośrednio musi dotyczyć wzroku. Sprawę dofinansowania załatwimy u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wniosek od lekarza następie zostaje potwierdzony w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy to nastąpi, można kupić nowe okulary.

Dofinansowanie do okularów z MOPS lub PCPR. Te podmioty dofinansowują zakup szkieł

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie może dofinansować zakup szkieł (bez oprawek). Konieczne będzie skontaktowanie się z MOPS-em lub PCPR-em, a następnie udanie się do okulisty i optyka współpracującym z tymi podmiotami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Refundacja okularów. Pieniądze nie tylko dla pracownika ale także dla emerytów. Sprawdź ile pieniędzy możesz otrzymać z firmy oraz NFZ - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska