Płytki na drewnie

Notowała Maria Szylska
"Czy mogę na drewnianej podłodze, bez usuwania jej, położyć płytki ceramiczne i jak to zrobić, by nowa podłoga była stabilna?" - pyta pan Paweł Stefański z Opola.

Odpowiada
Michał Buba,
dyrektor handlowy opolskiego Cerpolu:
- Dzięki nowym technologiom płytki ceramiczne możemy położyć nie tylko na drewnianej podłodze, także na płytach wiórowych, podłożu mieszanym, młodym betonie, czy na spękanym jastrychu - mówi Michał Buba. - Został opracowany specjalny system o nazwie Botament. Jego podstawą jest płyta izolująco-tłumiąca, która wyglądem przypomina filc. Jej zaletą jest to, iż likwiduje poziome naprężenia, wytłumia hałas, jest łatwa w obróbce, a poza tym sama niewiele waży. W skład systemu wchodzi specjalny klej, emulsja akrylowa, masa samopoziomująca.

Prace rozpoczynamy od wypełnienia akrylem spoin w drewnianej podłodze. Preparat charakteryzuje się dobrą rozciągliwością, można go nabyć w tubach o pojemności 300 ml. Następnie powierzchnię gruntuje się przy pomocy botonem E 120. Jest to epoksydowy środek dwuskładnikowy, o dobrej przyczepności, specjalnie opracowany do podłoży mineralnych. W handlu występuje w opakowaniach jednokilogramowych i w wiaderkach dziesięciokilogramowych. Na metr kwadratowy zużyjemy od 100 do 300 gramów preparatu. Świeżo zagruntowaną podłogę trzeba posypać piaskiem kwarcowym, zyskamy w ten sposób większą przyczepność podłoża. Po około 12 godzinach usuwamy szczotką lub odkurzaczem nadmiar piasku. Aby uniknąć mostków akustycznych, zakłada się pomiędzy podłogą a ścianą specjalną taśmę dylatacyjną o szerokości około 10 mm.

Na nierówne podłoża wylewamy masę samopoziomującą. Można ją nabyć w 25-kilogramowych workach. Na metr kwadratowy "pójdzie" około 1,7 kg zaprawy o grubości milimetra. Teraz najważniejsza czynność - przyklejenie płyt izolacyjno-tłumiących. Robimy to przy użyciu kleju. Płyty przycinamy nożem do cięcia wykładzin dywanowych i dokładnie dociskamy, np. przy użyciu wałka. Styki płyt trzeba okleić taśmą samoprzylepną. Na koniec nanosimy zaprawę klejową i płytki ceramiczne.

Odpowiada
Przemysław
Płaskociński, doradca firmy Knauf Polska
z Rogowca koło Bełchatowa:
- Można też płytki na podłożu drewnianym przykleić inną metodą, proponowaną przez firmę Knauf Polska. - Tu przydatna będzie masa samopoziomująca naszej firmy - mówi Przemysław Płaskociński. - Przed przystąpieniem do prac trzeba starannie przygotować podłoże. Musi być ono suche i czyste. A luźne deski należy mocno przymocować. Następnie powierzchnię podłogi gruntujemy emulsją przyczepną, rozcieńczoną wodą - w stosunku 1:2. Kolejna czynność to przygotowanie zaprawy - wskazówki, jak to zrobić i w jakich proporcjach, znajdziemy na opakowaniach. Przygotowaną masę rozprowadza się po podłożu pacą, maksymalna grubość warstwy to 10 mm. Zaprawę można kupić w opakowaniach 5 i 20 kg. Trzeba liczyć, że na 1 metr kwadratowy powierzchni zużyjemy ok. 1,6 kg zaprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska