Komisja działa od stycznia 1998 roku. Jej główne zadania to między innymi: w określanie zasad działania banków, zapewniających bezpieczeństwo środków pieniężnych zgromadzonych przez klientów w bankach, w nadzorowanie banków w zakresie przestrzegania ustaw, statutu i innych przepisów prawa oraz obowiązujących norm finansowych, w dokonywanie okresowych ocen stanu ekonomicznego banków i przedstawianie ich Radzie Polityki Pieniężnej oraz ocena wpływu polityki pieniężnej, podatkowej i nadzorczej na ich rozwój.
Komisję Nadzoru Bankowego tworzą: w Leszek Balcerowicz, przewodniczący komisji, prezes Narodowego Banku Polskiego, w Igor Chalupec, zastępca przewodniczącego komisji, delegowany przez Ministra Finansów, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, w Ryszard Franciszek Ławniczak, doradca Prezydenta RP ds. ekonomicznych, w Ewa Kawecka-Włodarczak, prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w Jacek Socha, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w Przemysław Morysiak, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych w Ministerstwie Finansów, w Wojciech Kwaśniak, generalny Inspektor Nadzoru Bankowego.
Organem wykonawczym komisji, który realizuje określone przez nią zadania, jest Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego wyodrębniona organizacyjnie jednostka Narodowego Banku Polskiego.
Działalnością GINB kieruje Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego.
Nadzór bankowy bada wypłacalność, płynność płatniczą i wyniki ekonomiczne osiągane przez banki, zgodność udzielanych kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Ponadto bada zabezpieczenia i terminowości spłat kredytów i pożyczek pieniężnych, także oprocentowania kredytów i pożyczek oraz rachunków bankowych określonych przez przepisy ustawy Prawo bankowe. Ocenia sytuację finansową banków.