Targi nto - nowe

Pod Ujazdem stanie fabryka folii rozpuszczalnych. Amerykański gigant zainwestuje u nas pół miliarda złotych

Natalia Popczyk
W strefie gminy Ujazd działa już amerykański koncern TruFlex. Nowy inwestor ulokuje się w niedalekim sąsiedztwie tego zakładu
W strefie gminy Ujazd działa już amerykański koncern TruFlex. Nowy inwestor ulokuje się w niedalekim sąsiedztwie tego zakładu archiwum Radosław Dimitrow
Inwestor kupił grunt - 10 hektarów w strefie gospodarczej gminy Ujazd przy autostradzie A4. Będzie produkować folię wykorzystywaną m.in. w kapsułkach do pralek i zmywarek.

To będzie największa prywatna inwestycja w historii gminy Ujazd - opiewająca na blisko 500 mln złotych.

- Rozmowy w tej sprawie prowadziliśmy od wielu miesięcy - przyznaje Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - W efekcie wiosną przyszłego roku w strefie ruszy budowa nowoczesnej fabryki folii biodegradowalnych. Pracę w tym zakładzie znajdzie ok. 50 pracowników, a gmina może liczyć na dodatkowe wpływy z podatków do budżetu.

Na tym etapie gmina nie podaje nazwy inwestora. Jednak z dokumentów dostępnych w Biuletynach Informacji Publicznej wynika, że chodzi o amerykański koncern Monosol, który jest światowym liderem w produkcji folii rozpuszczalnych, materiałów wykorzystywanych między innymi do produkcji kapsułek z detergentami, stosowanych w pralkach i zmywarkach.

Na oficjalnej stronie Monosolu czytamy, że folie wykonane w tej technologii wykorzystywane są m.in. jako worki na pranie w szpitalach, do dozowania preparatów w rolnictwie, do pakowania żywności oraz leków, a nawet łatwiejszego nanoszenia haftów na ubrania. „Folie Monosol rozpuszczają się całkowicie w kontakcie z wodą i ulegają biodegradacji. Nie utrzymują się w środowisku, nie przyczyniają się do zanieczyszczenia mikroplastikami” - zachwala producent.

Jednym z priorytetów firmy jest ochrona środowiska. Dlatego na potrzeby amerykańskiego inwestora w strefie gospodarczej powstanie wkrótce specjalistyczna oczyszczalnia ścieków z odzyskiem oczyszczonej wody, która będzie mogła być powtórnie wykorzystana w okolicznych zakładach.

Oczyszczalnia ma być zasilana m.in. z paneli fotowoltaicznych. Za jej budowę odpowiada Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, której prezes podkreśla, że zainteresowanych do inwestowania w Ujeździe jest znacznie więcej.

- Ten przemysłowy teren, w pełni uzbrojony i zabezpieczony, zlokalizowany z dala od zabudowań mieszkalnych, jest na tyle atrakcyjny, że może tu działać, z poszanowaniem środowiska, każdy przemysł – zaznacza dr Janusz Michałek, szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie na terenie strefy w gminie Ujazd działa już dziesięć dużych fabryk z branż motoryzacyjnej, logistycznej, betonowej i meblarskiej. Kolejne zakłady są w budowie lub rozbudowie. To firma Wolf - niemiecki producent stalowych lin i drutu, firma BITO - także niemiecki producent pojemników do składowania towarów oraz Sotrab - polski producent mebli na wymiar.
Aktualnie w strefie gospodarczej w Ujeździe zatrudnionych jest ok. 1500 pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska